E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Britania e Madhe nis sot shpërndarjen e vaksinave anti-Covid

Britania e Madhe nis sot shpërndarjen e vaksinave anti-Covid. Sikundër kanë njoftuar mediat e huaja, rreth 800 mijë doza do të vihen në dispozicion të njerëzve më të rrezikuar.

Britania e Madhe është vendi i parë në botë që ka miratuar përdorimin e vaksinave ndaj koronavirusit vdekjeprurës. Të parët që do të marrin vaksinën do jenë grupmosha 80-vjeç e sipër, punonjës shëndetësorë, kujdestarë dhe shtëpia e të moshuarve.

Britania e Madhe miratoi vaksinën Pfizer dhe Biontech si urgjente mërkurën e kaluar, duke u bërë vendi i parë në botë që ka miratuar përdorimin emergjent të vaksinës. Vaksina e parë është prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech dhe është 95% efektive.

Britania ka qenë një nga vendet më të goditura nga pandemia, me numrin më të lartë të të vdekurve në Evropë, dhe qeveria e saj është kritikuar ashpër për trajtimin e krizës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...