E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Zbardhet programi i qeverisë “Rama 3”

Presidenti Ilir Meta, dekretoi qeverinë “Rama 3” pas përgjigjeve të SPAK dhe Prokurorisë së Posaçme. Në seancën plenare që do të mbahet nesër, pritet që kryeministri Rama të shpalosë programin qeverisës, si dhe më pas do të bëhet dhe votimi për qeverinë. Pasi të kalohen këto dy procedura, më pas, qeveria e sapoemëruar duhet të betohet para presidentit Ilir Meta. Tashmë është zbardhur programi i qeverisë “Rama 3”.

Programi është me 42 faqe, ku përcaktohen edhe 5 shtylla kryesore mbi të cilat do të fokusohet qeverisja përgjatë mandatit të saj 4-vjeçar.

Objektivat e Programit Qeverisës të PS: 

Objektivat e Programit Qeverisës të PS: Familja si themeli ku ndërtojmë të ardhmen

-Rimëkëmbje e ekonomisë nga tërmeti dhe pandemia

-Mirëqenie për të gjithë, përkthehet në ekonomi të zhvilluar që krijon shanse për të gjithë.

-Modernizim për zhvillim të bujqësisë, ekonomisë digjitale, transporteve e shërbimeve

– Modernizim për zhvillim të ekonomisë prodhuese, turizmit, energjisë

E enjtja do të ketë një debat maratonë në seancën Parlamentare, pasi do të zhvillohet brenda 24 orëve si paraqitja e programit politik, pyetjet e përgjigjet dhe debati mbi programin e qeverisë “Rama 3”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...