E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Zbardhen faktet/Si dështuan 4 testime për sigurinë në Rinas

Redaktori i lajmeve në “RTV Ora”, i ftuar në emisionin “360 Gradë”, Trazhgim Sokolaj, ka zbuluar se në Rinas nga viti 2016-2018 janë bërë 4 testime për sigurinë, dhe në të gjitha rastet kanë dështuar. Tre prej tyre janë bërë para se të ndodhte grabitja e qershorit 2016. Po kështu ai është i mendimit se policia është viktimë e kësaj situate skandaloze.

“Policia private në momentin që ka konstatuar se dërgesa e vlerave është jashtë rregullave të sigurisë, nuk i merr në dorëzim nga banka. Nga 2016-2018 janë bërë të paktën 4 testime të sigurisë në aeroport, dhe kanë dështuar.

Tre prej tyre janë bërë para se të ndodhte grabitja e qershorit 2016. Është futur person i skeduar, me valixhe, me eksploziv brenda në aeroport dhe nuk është identifikuar. Është futur me bagazh me thika, dhe nuk është identifikuar. Është tentuar të çahet rrethimi i aeroportit, është çarë dhe nuk është identifikuar.

Ka ardhur Agjencia Ndërkombëtare e Trafikut Ajror, ka bërë monitorim në Rinas. Janë testime rutinë. Administrata e aeroportit nuk është njoftuar. Pas këtyre testimeve, asgjë nuk është bërë. Policia është edhe viktimë e kësaj situate”.

Drejt zbardhjes grabitja në Rinas/Një ish-polic në kërkim, identifikohet i plagosuri

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...