E diel, 13 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, Ministria e Jashtme nuk e lejon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisëse së Kosovës, për të kryer një vizitë së bashku me kreun e zyrës për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviç, Ministrin e Punëve të Jashtme, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriq në Prishtinë. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme, për mediat kosovare.

“Të enjten kanë kërkuar leje për vizitë, Petkoviç, Vuçiç, Vulin dhe Gjuriq”, thuhet nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Kjo kërkesë është refuzuar nga ana e Ministrisë. Kërkesa në fjalë vjen pas gjetjes së një varreze masive në Serbi, ku dyshohet se janë varrosur trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës.

Provokimet e politikanëve serbë lidhur me Kosovën vijojnë të jenë aktuale, dhe mbi të gjitha të shpeshta. Ajo që krijon një situatë të tensionuar mes dy shteteve është fakti që këto deklarata vijnë nga zyrtarë të lartë në qeverinë serbe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...