E shtunë, 28 Nëntor, 2020
15 C
Tirana

Shkencëtarët sfidojnë natyrën, prodhojnë diamante në temperaturën e mjedisit

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, ka sfiduar natyrën duke prodhuar diamantë brenda disa minutash në një laborator në temperaturën e dhomës, një proces që normalisht kërkon miliarda vjet, një presion të madh dhe temperatura super të nxehta.

Ekipi, i udhëhequr nga Universiteti Kombëtar Australian (ANU) dhe Universiteti RMIT, prodhoi 2 lloje diamanti: ai që përdoret zakonisht në prodhimin e unazave të fejesës apo martesës, dhe një lloj tjetër diamanti i quajtur Lonsdaleite, që gjendet në natyrë në vendet ku dikur janë përplasur meteorite si për shembull Kanioni Diablo në SHBA.

Një nga studiuesit kryesorë, profesoresha e ANU, Xhudi Bredbi, thotë se arritja e tyre tregon se edhe “Supermeni” mund të ketë përdorur një hile të ngjashme, kur e shndërronte qymyrin në diamant, pa përdorur fuqinë e tij për të prodhuar temperatura të larta.

“Diamantët natyrorë, formohen zakonisht gjatë miliarda viteve, rreth 150 kilometra të thellësi të Tokës, ku ka presione të larta, dhe temperatura mbi 1.000 gradë Celsius”- thotë Bredbi. Ekipi, përfshirë ish-studiuesin e PhD të ANU Tom Shiell, krijoi më herët diamantin Lonsdaleite po në laborator.

Ky zbulim i ri i papritur, tregon se Lonsdaleite dhe diamanti i zakonshëm, mund të prodhohen artificialisht në temperatura normale të dhomës, duke përdorur presione të larta – ekuivalente me 640 elefantë afrikanë mbi majën e një këpuce baleti.

“Ndryshimi i rëndësishëm, është mënyra se si ne e ushtrojmë këtë presion, dhe si presione shumë të larta, lejojnë që karboni të përjetojë një dukuri që quhet“qethje”- e cila është si një forcë gjarpëruese ose rrëshqitëse. Ne mendojmë se kjo bën që atomet e karbonit të lëvizin dhe të formojnë Lonsdaleite dhe diamantet e rregullta”-tha profesoreshës Bredbi.

Studiuesi bashkë-udhëheqës i studimit, profesor Dugall Mekulosh dhe ekipi i tij në RMIT, përdorën teknika të përparuara të mikroskopisë elektronike, për të kapur pjesëzat e ngurta dhe të paprekura nga mostrat eksperimentale, për të kuptuar se si u formuan dy llojet e diamanteve.

“Fotot që morën, na treguan se diamantët e rregullt formohen vetëm në mesin e këtyre venave të Lonsdaleite, nën këtë metodë të re të zhvilluar nga ekipi ynë ndërkombëtar“-thotë ai.“Të shohësh këta diamantë të krijuar në këtë mënyrë ishte thjesht fantastike, dhe në fakt na ndihmon të kuptojmë se si ato mund të formohen”, shton më tej ai.

Diamanti Lonsdaleite, i emërtuar kështu pas shkencëtares Ketlin Lonsdale, ka një strukturë të ndryshme kristali nga diamanti i rregullt. Ai parashikohet të jetë 58 për qind më i fortë. “Lonsdaleite, ka potencialin të përdoret për prerjen e materialeve super të ngurta në galeritë e minierave. Krijimi i sa më shumë nga këta lloj diamantësh të rrallë, por super të dobishëm, është synimi ynë afatgjatë”, thotë Bredbi.

Xingshuo Huang, është një studiuese e doktoraturës në ANU dhe punon në laboratorin e profesoreshë Bredbit. “Të qenit në gjendje për të prodhuar 2 lloje diamanti në temperaturën e dhomës ishte emocionuese, edhe për faktin se kjo gjë u arrit për herë të parë në laboratorin tonë”, tha ajo. Ekipi, që përfshiu Universitetin e Sidneit dhe Laboratorin Kombëtar në SHBA, i ka publikuar gjetjet e këtij studimi në revistën “Small”.

Burimi i lajmit: https://www.technologynetworks.com/analysis/news/scientsists-make-diamonds-at-room-temperature-in-minutes-343031

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...