E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Vrojtimi nga Guardia di Financa/ Si u siguruan provat për kanabisin në Krujë

Një vrojtim ajror i avionëve special të Guardia di Finanza-s italiane, ka “shtyrë” Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, në bashkëpunim me RENEA-n, të realizonin aksionin anti-drogë në Krujë dhe Fushë-Krujë.

Burimet zyrtare të policisë bëjnë të ditur se Guardia di Finanza italiane, ka nisur monitorimin ajror me avionë special që prej mesit të muajit maj në terren, duke sjellë prova për policinë shqiptare.

Fotot e shumta, të kryera me mjete speciale nga avionët e vegjël, kanë bërë që Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, RENEA, si dhe forca nga Fieri e Durrësi, të kishin një fokus të qartë të kontrollit në zonat e mbjella me kanabis.

Shërbimet e policisë njoftuan se pas kontrollit të imtësishëm në zonë, u sekuestrua edhe një laborator që shërbente për kultivim të bimëve narkotike me anë të ngrohjes me llampa, kubikë dhe fidanë kanabis, 5 automjete dhe prova të tjera materiale.

Në pranga kanë rënë: Xhavit Kullaj, Dashamir Kullaj, banues në Halil, (babë e bir) pasi gjatë kontrollit të ushtruar në pronën e tyre, u konstatua laboratori për kultivimin e bimëve narkotike. Gjithashtu gjatë operacionit, policia gjeti fidanë kanabis të kultivuar në sera dhe në përfundim të veprimeve u arrestuan edhe Asllan Deliu, Marsel Loci, Eldi Kaceli, Indrit Kullaj, Dashamire Deliu, Musait Vathi, Ferit Kullaj, Erlind Almeta, Fetije Kullaj, Refik Deliu,  Erjon Deliu, Flamur Halili, Ervin Perlica dhe Sokol Kullaj.

Ndërkohë ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për shkak të moshës i shtetasve: E.L., 17 vjeç, banues në Larushk ; G.C., 70 vjeç, banues në Halil, Kryeplak i fshatit Halil dhe H.Xh., 78 vjeç, banues në Halil, Kryeplak i fshatit Nikël.

Sipas të dhënave, në dy vitet e fundit, gjatë 2019-ës dhe 2020-ës, kultivimi i cannabis sativa ka patur një tendencë në rritje, pas një tkurrjeje të ndjeshme që u regjistrua në vitin 2018, kur u shkatërruan pak më shumë se 35 mijë rrënjë, ndërsa sipërfaqja e zbuluar nga vëzhgimi ajror nuk e kalonte 1 hektar.

Lexo edhe :   Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...