E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Vrau shokun te “5 Maji”, autori ngelet në burg

Gjykata e Apelit nuk ka pranuar ankimimin e shtetasit Marjus Dema, i cili akuzohet për vrasjen e shokut të tij, 27-vjeçarit Mehmet Qema, te “5 Maji” në Tiranë. Për vrasjen e të riut, Gjykata e Shkallës së Parë ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” për Demën për vrasjen e të riut. Ai kërkoi lirinë në Apel me argumentin se e kishte kryer vrasjen pa dashje, dhe se ishte penduar.

Gjenden dy makineri kriptomonedhash

Vrasja e Qemës zbuloi edhe një tjetër çështje që është nën hetim nga Prokuroria e Tiranës. Në lokalin ku ndodhi ngjarja, në katin e dytë janë gjetur dy makineri të cilat përdoreshin për prodhimin e kriptomonedhës, Bitcoin. Zbulimi i këtyre pajisjeve u bë rastësisht nga uniformat blu, të cilat po kërkonin për serverin e kamerave të sigurisë, për të hedhur dritë mbi ngjarjen. Ekspertët e kibernetikës thonë se pajisjet që tashmë janë sekuestruar, ishin në fazën testuese për prodhimin e Bitcoin.

Dinamika e ngjarjes

Ngjarja e rëndë u zbardh nga Policia e Tiranës, falë kamerave të sigurisë së lokalit. Autori mbante në dorë një pistoletë, me të cilën është kryer vrasja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...