E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Rasti/ Tenistja japoneze Naomi Osaka bëhet temë globale, ja pse

Shumica e atletëve flasin pa problem për dëmtimet të tipit fizik, ndrydhje, tërheqje, ligament etj. Disa madje vendosin dhe kohë rekuperimi. Shëndeti mendor ama është një histori tjetër edhe tek sportistët.

Ose të paktën ishte tabu të flisje për problemet mentale të tipit depresion deri para se Naomi Osaka, teniste japoneze, t’i jepte fund heshtjes së dëmshme lidhur me këtë problem, duke u tërhequr nga ‘French Open’, turneu francez i tenisit, ndoshta më i rëndësishmi në botën e këtij sporti pas Uimbëlldonit në Angli.

Kjo është mga të parat herë që një sportist/sportiste e këtyre përmasave largohet nga një turne i madh jo prej një dëmtimi fizik por prej gjendjes mentale. Duke gjykuar nga reagimi, dukej sikur Osaka kishte zbarkuar në pistën e tretë të këtij sporti.

Sportistë të tjerë, kryesisht olimpisti Michael Phelps, kanë folur hapur për çështjet e shëndetit mendor më parë. Disa, si i madhi basketbollist i Los Angeles Lakers, Jerry West, përshkroi luftën e tij me sëmundjen në një libër vetëm pasi ditët e tij të lojës kishin kaluar prej kohësh.

Sponsori ‘Nike’ e ka mbështetur atleten në vendimin e saj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...