Aktualitet

Votimi për kryeprokuror, Arta Marku dhe Fatjona Memçaj rekord abstenimesh


               Publikuar në : 15:46 - 05/12/19 B H

Arta Marku nuk është më Kryeprokurore e Përgjithshme. Kuvendi ka zgjedhur sot si kryeprokuror të ri kandidatin Olsian Çela.

Kryeprokurorja aktuale ka arritur të sigurojë shumë pak vota krahasuar me Celën. Marku arriti të marrë vetëm 11 vota pro, ndërsa ka marrë 22 vota kundër dhe 78 abstenim.

Ndërkohë kandidatja tjetër, Fatjona Memçaj ka siguruar 8 vota pro, 16 kundër dhe 87 abstenim, ndërsa 3 nuk kanë votuar. Duhet përmendur fakti se dy kandidatet kanë marrë si rrallë ndonjëherë në votime parlamentare, një numër të konsiderueshëm abstenimesh.

Kundër Olsian Çelës kanë votuar vetëm 2 deputetë, ndërsa 10 të tjerë kanë abstenuar. Ai fiton kështu me 101 vota pro.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT
Këtë e pëlqejnë %d blogues: