E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

Vota e emigrantëve/ Reagimi i Ramës për çështjen e shumëpërfolur

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Kryeministri Edi Rama aktualisht është duke zhvilluar një takim online me Këshillin Koordinues të Diasporës për të diskutuar “Votën e Diasporës në Reformën Zgjedhore”.

Pjesë nga reagimi i Ramës për çështjen e shumëpërfolur: “Ky është prezantim shumë i përmbledhur dhe i shkurtër lidhur me kuadrin aktual, por ajo që duhet sqaruar paraprakisht është së pari që ne jemi në një proces për Reformën Zgjedhore i pandodhur më parë.

Sot nuk jemi dy palë, por jemi 3 palë dhe skena e palëve politike është 3 polare.

Shumica parlamentare nga një anë dhe një opozitë jashtë parlamentare, por edhe një opozitë brenda parlamentit.

Reforma Zgjedhore kërkon një shumicë të cilësuar që ne nuk e disponojmë aktualisht në Kuvendin e Shqipërisë. Ne duam që të kemi një proces gjithëpërfshirës dhe kjo nënkupton mirëkuptim mes 3 palësh.

Pavarësisht se janë produke të njëjtës barkë apo burim, janë sot në një divergjencë ekstreme. Na duhet një mirëkuptim dhe një tolerancë nga të gjithë palët.

Nuk është se kemi një dakordësi në momentin që flasim pasi djalli është gjithmonë në detaje dhe sigurisht nuk kemi ndonjë parti që të thotë se nuk duan votën e emigrantëve, por sigurisht që kjo nuk është vetëm kaq e thjeshtë.

Duke qenë se ju e dini më mirë se unë se e ndiqni nga larg, procesi ka qenë goxha i ngatërruar dhe konfliktual dhe natyrisht ulja në tryezë është bërë me vonesë dhe në kushte specifike dhe kjo vetvetiu… optimizmi për mundësinë e kësaj vote është i vogël.

Sigurisht për arsye historie politike të konfliktit politik ne e kemi përjashtuar votimin nëpër ambasada. Është më i vështirë nga pikëpamja e lëvizshmërisë.

Për këdo që do të votojë në një ambasadë me një distancë jo të vogël ne kemi lënë si alternativë votimin me postë, por edhe kjo ka problematika të veta. Sigurisht që ky është proces që kërkon goxha kohë, ne kemi ecur nga pikëpamje e ligjit, nuk kemi ecur nga pikëpamja e infrastrukturës.

Ne vetë e kemi objektiv dhe siç thashë angazhim politik dhe jemi duke punuar çdo ditë për këtë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...