E premte, 5 Mars, 2021
15 C
Tirana

Virologia kineze publikon dëshmi se koronavirusi është krijuar në laborator

Li-Meng Yan, një virologe kineze e cila pretendon se koronavirusi ka dalë nga një laborator ushtarak, ka publikuar “fakte” të tjera për të mbështetur teorinë e saj.

Mediat britanike raportojnë se virologia pretendon se virusi u ndërtua duke shkrirë materialin gjenetik të dy koronavirusëve të lakuriqëve.

Sipas saj, proteina “spike”- një strukturë në sipërfaqen e virusit, e cila përdoret nga ky i fundit për tu lidhur me qelizat – është ri-modifikuar për ta bërë më të lehtë për virusin që të lidhet në qelizat njerëzore.

Por pavarësisht fakteve të publikuara nga ajo, shkencëtarët e kanë kritikuar raportin e saj duke thënë se nuk mund t’i jepet vëmendje shkencore.

Raporti i virologes nuk është botuar në asnjë revistë shkencore dhe nuk është rishikuar nga kolegët, që do të thotë se nuk është kontrolluar dhe aprovuar nga shkencëtarët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një portret i paautorizuar për historianin Marenglen Kasmi

Nga: Xhevdet Shehu Nuk e kisha njohur më parë Marenglen Kasmin. Kur ndaj Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe dëshmorëve të saj u ndërmor një sulm i...

Shumica duan largimin e tij/ 70 % e qytetarëve të Tiranës kundër punës së Ramës

Në shumicë dërrmuese, qytetarët e Tiranës nuk e vlerësojnë punën që po bën Edi Rama. Sipas sondazhit të ‘Flame Tree Advisors’ në ‘Çim Peka LIVE’,...

Brenda vilës së Hoxhës, dhoma dhe shtrati ku diktatori ndërroi jetë

Gjithçka në dhomën e ish-diktatorit ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë. Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve...

A rrezikohet Shqipëria nga tërmetet në Greqi? Përgjigjet sizmiologu i IGJEUM

Një tërmet tjetër i fuqishëm ka rënë në Elasona të Greqisë me magnitudë 6 ballë. Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në Tiranë, në...

Italia bllokon dërgimin e vaksinave të AstraZenecas në Australi

Qeveria italiane ka bllokuar eksportin e vaksinës së AstraZenecas për në Australi. Përmes këtij vendimi është bllokuar dërgimi i 250.000 dozave të vaksinës, që janë...