E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

“Po vuajmë pasojat e vitit 2008”, Shkëlqim Hajdari: Shqipëria sot nuk prodhon demokraci të pastër

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari është shprehur se demokracia shqiptare është hibride, teksa liston edhe problemet me të cilat përballet sot ajo.

I ftuar në emisionin “Repolitix”, Hajdari thekson se problemet me demokracinë shqiptare nisën në vitin 2008, ku sipas tij palët politike vepronin pa asnjë lloj konsulte kushtetuese.

Hajdari deklaroi se faktori ndërkombëtar në atë kohë ishte mjaft pasiv dhe zërat kundërshtues ishin të paktë. Sipas konstitucionalistit, Shqipëria është sot një vend që nuk prodhon demokraci të pastër.

“Në qoftë se në pjesën e parë të qeverisjes pas pluralizmit në Shqipëri, nga pikëpamja e strukturimit kushtetues u bënë hapa të rëndësishëm, përfshirë edhe ligjin zgjedhor që ishte mazhoritar, edhe elementë të tjerë të demokracisë që balanconin pushtetet midis tyre, siguronin votën e qytetarëve jashtë votimeve kolektive. Edhe votën e drejtpërdrejtë e cila më vonë prodhon organet të cilat ndërtojnë shtetin. Në prill të vitit 2008, kryeministri i asaj kohe bashkë me kryetarin e opozitës, për gjithë natën, pa asnjë lloj konsulte kushtetuese, me heshtjen totale të faktorëve ndërkombëtarë në Shqipëri. Pak zëra atëherë i kanë kundërshtuar, që ishin zëra publikë dhe sot ata zëra publikë nuk janë politikë. Siç është për shembull Besnik Mustafai, megjithëse është kthyer tek ai komisioni si fronti demokratik, më duket. Gjithashtu edhe profesor Rexhep Uka, Arben Malaj, presidenti Bamir Topi në atë kohë etj. Për fatin e keq të neve shqiptarëve që gjithmonë shikojmë se si sillet faktori ndërkombëtar me përfaqësuesit e tyre në Shqipëri, ky faktor në 2008 ka qenë pasiv. Benefitet e vitit 2008 po i vuajmë. Sot Shqipëria është një vend që nuk prodhon demokraci të pastër. Kjo është e gjithë beteja e madhe se çfarë do bëjmë me ringritjen e demokracisë”, tha ai.

Lexo edhe :   Pandemia në Shqipëri/ 2 viktima në 24 orët e fundit, ulet numri i infektimeve të reja
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...