E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

VIDEO/ Terroristi që sulmoi xhaminë në Zelandën e Re transmetoi ‘live’ masakrën në FB

Një nga autorët e masakrës në Zelandën e Re, Brenton Tarrant nga Australia ka transmetuar live pamjet e sulmit ndaj xhamisë, ku po falej namazi.

28-vjeçari Tarrant hyri në lidhje live në Facebook, pak minuta para se të qëllonte me breshëri ndaj besimtarëve myslimanë. Videoja e gjatë 17 minuta u fshi nga rrjeti social për shkak të përmbajtjes së rëndë, ndërsa Daily Mail ka publikuar një pjesë të saj.

Deri më tani, sulmi në dy xhamitë ka shkaktuar 49 viktima dhe rreth 40 të tjerë të plagosur. Policia ka arrestuar 4 persona, të cilët nuk ishin në listat e personave të dyshuar për terrorizëm.

Policia ka deklaruar se sulmi ishte i mirë-organizuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Betimi i Bidenit dhe Harris/ Basha: Urime. Provuat që ndryshimi është i mundur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Basha shpreh dëshirën e...

Pse preket Franca nga një fjalë?

Nga: Frrok Çupi Ambasada e Francës nuk e kishte me Edi Ramën. Ashtu sikurse vetë Rama mund të mos ‘e prekte’ Francën në këtë kohë...

Policia e Tiranës kërkon rifillimin e hetimeve për 21 Janarin

Policia e Tiranës ka kërkuar rihetimin e çështjes së 21-janarit. Vetëm një ditë para 10-vjetorit të vrasjes së katër personave dhe plagosjes së gjashtë...

Këstet e shtëpisë ia paguante babai/ Zbardhet pasuria e ish-ministrit Lleshaj

Sandër Lleshaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në nëntor 2018 dhe u largua me dorëheqje në 10 dhjetor...

Meta uron Bidenin: Forcojmë marrëdhëniet midis dy vendeve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Meta shprehet i bindur se...