E diel, 1 Gusht, 2021
37.5 C
Tirana

VIDEO/ Sherr mes deputetëve në Parlamentin e Serbisë

Një tjetër incident është shënuar gjatë ditës së sotme në Parlamentin serb. Bëhet me dije se deputetët e “Dvero”, Bosko Obradovic dhe Ivan Kostiç u përleshën me drejtuesin e grupit parlamentar të SNS Aleksandar Martinoviç.

Sipas mediave vendase, 2 deputetët hynë në seancë për të shprehur pakënaqësinë që autoritetet serbe nuk po reagonin ndaj miratimit të Ligjit për Lirinë Fetare në Mal të Zi. Ata qëndruan para kryetarit të parlamentit me parulla “Vuçiç dhe Milo (presidenti malazez) – vëllezër binjakë” dhe “Serbia, pse hesht?”.

Dy deputetët pyetën deputetët e koalicionit qeverisës pse nuk po përgjigjen për miratimin e Ligjit për Lirinë Fetare në Mal të Zi dhe arrestimin e deputetëve të Frontit Demokratik. Obradoviç filloi të flasë në foltoren e Kuvendit, por mediat serbe raportojnë se asgjë nuk mund të dëgjohej në transmetim pasi mikrofoni ishte i fikur.

Anëtarët e mazhorancës në pushtet, Vladimir Marinkovic, Aleksandar Martinoviç dhe Ministri Aleksandar Vulin, iu përgjigjën asaj dhe u afruan Obradovic dhe Kostiç. Situata u përkeqësua gati në përleshje fizike midis tyre.

Forcat e sigurisë u shfaqën gjithashtu në sallë, por kryeparlamentari Maja Gojkovic u kërkoi atyre që të mos reagojnë, ndërsa deputetëve u kërkoi që të ndalnin provokimet dhe të jenë të përmbajtur.

Kujtojmë se vetëm pak ditë më parë, po në këtë Kuvend u shënua një tjetër incident i këtij lloji. Ministri i Punëve të Brendshme, Dragan Lukaç sulmoi fizikisht deputetin e PDP-së, Drashko Stanivukoviq.

Gjatë fjalimit të mbajtur në foltoren e Kuvendit, Lukaç i është drejtuar Stanivukoviqit se nuk ka të drejtë të flasë për NATO-n, pasi sipas tij, ka qenë shumë i vogël gjatë kohës së bombardimeve.

Lexo edhe :   Ambasadorja Kim ultimatum Bashës: Berisha nuk duhet të jetë në Kuvend
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...