E martë, 19 Janar, 2021
0 C
Tirana

VIDEO/ Fenomeni i rrallë në Itali, bora kthehet në ngjyrë rozë

Një fenomen i çuditshëm është regjistruar së fundmi në Itali, teksa në akullnajën Presena në veri të vendit është parë borë me ngjyrë rozë.

Mediat e huaja raportojnë se fenomeni është shkaktuar nga një algë e cila shumohet kur bora shkrin, duke i dhënë akullit këtë ngjyrë.

Nga ana tjetër, alga rrit shpejtësinë me të cilën bora shkrin duke përshpejtuar absorbimin e rrezatimit. Alga nuk është e rrezikshme, por është një fenomen natyror që ndodh gjatë periudhave të pranverës dhe verës, në lartësi mesatare por edhe në pole.

Biagio di Mauro, kërkues nga Këshilli Kombëtar i Kërkimeve, po heton fenomenin. Ndërsa ekspertë të tjerë po tentojnë të vlerësojnë efektin e fenomeneve të tjera, përveç aktivitetit njerëzor, në mbinxehjen e tokës. Bëhet fjalë për fenomene natyrore, si rasti i algës, por mund të lidhet edhe me praninë e njerëzve në këto lartësi me teleferikë e pista skijimi, por edhe me alpinizëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...

Mandati i parë i Bajden, do të lihet në hije nga trazirat civile në SHBA

Nuriel Rubini, 62 vjeç, është një nga ekonomistët më të njohur sot në botë. Profesor në Shkollën e Biznesit Shtern në Nju Jork, ai...

Dokumenti/ Zbulohet kontrata “sekrete” e qeverisë me Pfizer për vaksinën

Kontrata “Top-Secret” e qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer duket se nuk është më e tillë, pasi Gogo.al ka publikuar edhe disa foto të kësaj...