E diel, 29 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Video/ “Dikush duhet t’ia mbyllte gojën”, ish-mafiozi flet për vrasjen e parë

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Xhon Alite, ish-mafiozi shqiptaro-amerikan ka treguar historinë e jetës së tij në emisionin “Zonë e Lirë” në Tv Klan.

Ish-gangsteri i famshëm ka treguar vrasjen e tij të parë, marrëdhënien me familjen Gambino në SHBA në vitet ’80-’90 dhe kush spiunoi i pari në FBI.

Xhon Alite thekson se nuk ka qenë ai personi i parë që spiunoi. Ka qenë vet Goti dhe personat e tjerë të kësaj familje që nisën të flisnin me autoritetet federale amerikane. Kur nisi historia e bashkëpunimit me FBI-në, Xhon Alite thotë se ka qenë në burg.

Ish-mafiozi shqiptaro-amerikan ka treguar gjithashtu se gjatë gjithë viteve kur ka punuar për familjen Gambino, ka fituar në total rreth 40 milionë Dollarë.

Si ka mundësi që jeni ende gjallë?

Xhon Alite: Të qenurit shqiptar, kam kaluar çdo lloj situate, të përshtatem dhe t’ia arrij qëllimit.

Kur u ndatë duhej të ndodhte diçka, ose Xhon duhej të vritej ose ai? Të dy janë gjallë.

Xhon AliteGoti sa herë ka pasur nevojë për diçka, kur duhej shkrepur pushka, ai më merrte në telefon dhe unë mbaroja punë. Ai nëse ka shpëtuar, është sepse unë kam ndryshuar. Nëse është akoma gjallë, është sepse unë kam hequr dorë nga ajo jetë. Ai akoma beson që unë do ta vras sa i shkruan letra FBI-së që Xhon Alite mund të më vrasë, por unë nuk kam ndërmend t’i bëj asgjë.

Në 2013 Xhon Alite merr vesh që donin ta vrisnin…

Xhon AliteMe të shkruar më kanë vrarë 1000 herë.  Më kanë akuzuar në gjyq që kam qëlluar 60 veta. Nuk mbaja llogari atëherë. Nëse do kërkojnë të më vrasin, e dinë se çfarë jam unë në gjendje të bëj. Mafia është biznes. Nuk fitojnë para nëse më vrasin mua. Aq më tepër që sot unë kam ndryshuar dhe dua t’u flas të rinjve që të mos bëjnë atë jetë. Shkoj në shkolla, burgje për fëmijë dhe flas duke treguar atë lloj jete dhe që jap mesazhin se ajo lloj jete nuk duhet ndjekur. Fëmijët tanë nuk duhet të ndjekin atë rrugë. Ky është mesazhi. Fëmijëve të mi u them, mos u merrni me krime, jo me aspekte të këqija të jetës. Por të shkojnë të punojnë, të shkojnë në shkollë, të bëjnë një gjë të mirë.

Kush ishin rregullat e Gotit?

Xhon Alite: Më kërkonte mua të vrisja njerëz, por i thotë policisë që jam unë ai që i bëj këto gjëra. Ne nuk duhej të ngacmonin gratë e shokëve, ndërsa Goti plaku ngacmonte gratë e të tjerëve kur burrat e tyre ishin në burg.

Xhon Alite kishte lidhje me vajzën e Gotit. A ishte kjo arsyeja?

Xhon Alite: Është e thjeshtë të manipulosh të rinjtë. Kam besuar shumë te Goti plaku, dhe kur vajza e tij m’u afrua unë isha shumë i ri dhe kisha dëshirë të bëhesha si Goti. Vajza që ishte pjesë e familjes, ishte pjesë e asaj jete dhe më tërhiqte. Ata thonë që nuk e kanë ditur, por unë mendoj se ata e kanë ditur.

Nuk e kishin problem apo jo?

Xhon AliteNë atë periudhë që unë me vajzën e Gotit plakut kishim afrimitet, ajo ishte e martuar.

E mban mend krimin e parë që bëre bashkë me Gotin e vogël? Vrasjen e parë?

Xhon AlitePersoni në fjalë përmendte emrat e familjes Gambino, sidomos Gotin. Bënte para duke përmendur emrin e atyre. Është paralajmëruar që mos ta përmendte dhe kur u përsërit, dikush duhet t’ia mbyllte gojën.

Sa para fitoje?

Xhon Alite: 1 milionë Dollarë në muaj, në total 30-40 milionë Dollarë duke punuar me Gambino.

A ka mbetur gjë nga këto para?

Xhon Alite: Vetëm çorapet! Kur hyn në probleme të tilla, qeveria t’i merr të gjitha paratë. Disa milionë kanë shkuar vetëm për avokatët.

Si do t’u përgjigjesh gjithë skeptikëve që thonë se Xhon Alite spiunoi Gambinot?

Xhon AliteKa mjaftueshëm dokumentacione që unë nuk jam kapur kurrë duke folur, nuk më kanë kapur kuurë me drogë, me armë. kam qenë i pastër. poliia nuk ka pasur mundësi të më korruptijë. unë kpërfundoj në burg dhe të tjerët flasin kundër meje. Kanë qenë 12 njerëz që kanë folur para meje. Shoku im i ngushtë, Xhon Goti i riu ka tentuar të flasë me qeverinë. Ai e ka bërë këtë. Ndërkohë që unë isha në burg.

Kam bashkëpunuar me FBI, jam kundërpërgjigjur ndaj atyre që kanë folur për mua. Goti ka thënë që kam folur për kundërshtarët. Në jetën tonë, nëse fillon flet me qeverinë, urdhri është që duhet të vritesh. Ky person shkon ulet me ata. Kam shpenzuar gati 18 vite në burg .

Mjaftojnë 18 vite burg për të hequr nga ndërgjegjia vrasjet që ke bërë?

Xhon Alite: Jo nuk mjaftojnë. Kjo është pjesë e të shkuarës sime. Nëse po bëj këtë gjë sot, që të ndihem më mirë.

Pse nuk shkon te prifti?

Xhon Alite: Sepse nëse flas me personat dhe i shpjegoj se çfarë e pret në atë lloj jete, praktikisht i kam shpëtuar jetën. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...