E martë, 30 Nëntor, 2021
8.5 C
Tirana

Video/Arsyet që mund të çojnë në shpërthimin e Luftës së Tretë Botërore

10-Aleancat. Kështu nisën edhe u zhvilluan edhe dy luftërat e para.

9-Zgjerimi territorial. Ashtu si dikur, edhe sot shumë shtete duan të zgjerojnë kufijtë, në kurriz të njëri-tjetrit.

8-Burimet natyrore. Interesi i fuqive të mëdha mbi shumë vende, diktohet nga pasuritë e tyre të nëntokës.

7-Uji. Nga i gjithë uji që gjendet në planet, vetëm 3 për qind e tij është i pijshëm. Ngrohja globale, mund të shtojë konfliktet për atë pak ujë që do mbetet.

6-Lakmia për naftën dhe arin. Shembulli më i qartë është Somalia, që më pas u rrënua nga një luftë civile.

5-Sëmundjet. Viruse vdekjeprurëse si Ebola, kanë alarmuar gjithë botën. Mund të ketë trazira, për shkak të mungesës së barnave.

4-Armët. Investimi në armët bërthamore, mbetet ende i madh. Madje mes SHBA-së dhe Rusisë, ka nisur një garë e re atmatimesh.

3-Besimet fetare. Besimtarët e feve kryesore, besojnë se fundi i botës, do të paraprihet nga një Luftë e Tretë Botërore.

2-Konflikti ukrainas. Të dyja luftërat e mëparshme, kanë përfshirë Rusinë, dhe e treta nuk do të përbëjë përjashtim.

1-Ligji i natyrës. Mbijetesa e më të fortit, ka qenë gjithnjë një normë në këtë botë. Bota arrin kulmin e zhvillimit, dhe më pas e shkatërron atë. Ky është cikli i egër dhe i pashmangshëm i Universit.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...