E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

Vendimi për Teatrin/ Budina: Mbi 250 persona të përfshirë do të japin llogari

Regjisori Rober Budina ka reaguar në lidhje me vendimin e Gjykatës Kushtuese, për pezullimin e ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar, si dhe shfuqizmin e ligjit special për kalimin e pronësisë së trualit, Bashkisë Tiranë.

Budina deklaroi se organet e drejtësisë kanë filluar të funksionojnë dhe ky është një precedent i fortë që ky vend mund të bëhet, teksa e cilësoi si një dhuratë për artistët, vendimin e Kushtetueses. Deklarata e tij, u bë ditën e sotme në një intervistë për FAX News.

Sipas tij, në proçedurat e deri në shembjen e Teatrit Kombëtar janë të përfshirë mbi 250 persona të cilët do të japin llogari. Budina falenderoi anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, dhe tha se u habit kur pa vendimin, teksa pranoi se edhe nuk i ndalonin lotët nga gëzimi.

Robert Budina: ”Organet e drejtësisë kanë filluar të funsionojnë, njerëzit  kanë një precedent të fortë që Shqipëria mund të bëhet, akoma se besoj që ka ndodhur dhe është një dhuratë e madhe për ne. Është një fitore e qytetarisë dhe kjo betejë politike do të vijojë sepse është një fitore e madhe për të gjithë shqiptarët  dhe e juristët  që përgatitën dokumentet dhe e cuan deri në fund. Ne do kërkojme rikthimin e teatrit, janë mbi 250 veta të përfshirë të cilët do të japin llogari, për t’i rikthyer shqiptarëve atë dëm dhe masakër që u shkaktua, për të kthyer atë trashëgëmi të jashtëzakonshme dhe gjithë përpjekjet tona duhet të finalizohen me rikthimin e teatrit.

Falënderoj anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, jam i habitur , pak më parë qava dhe nuk më ndalonin dot lotët sepse nuk e besoja pasi  i kisha humbur të gjitha shpresat , nuk e di nga erdhi kjo dhuratë. Të rikthejmë vendin ku konkurron vlera, ku respektohet trashëgëmia, dhe ku respektojmë njëri tjetrin. Nuk jemi as pjesë e opozitës as me presidentin, e fituam pa asnjë mjet politik, nuk ka fitore më të madhe se ky vendim i jashtzakonshëm dhe një urim shkon për lojëtarët kryesorë dhe këdo që ka kontribuar në këtë çështje.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...