E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

Gjykata Kushtetuese

“S’ka nevojë për leje!”- Gjykata Kushtetuese i hap rrugën protestave

Hapet rruga për protesta pa marrë leje nga policia. Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar shprehjen “për të marrë leje nga organi kompetent” lidhur me organizimin...

Kushtetuesja cakton seancën për shqyrtimin e çështjes së Teatrit Kombëtar

Gjykata Kushtetuese ka caktuar 3 qershorin, si datën e seancës kur do të shqyrtohet padia e Presidentit të Republikës Ilir Meta për Teatrin Kombëtar,...

Meta letër Gjykatës Kushtetuese mbi rrëzimin e kërkesës së KLSH

Presidenti Ilir Meta i është drejtuar sot me një letër zyrtare Gjykatës Kushtetuese për rrëzimin e kërkesës së KLSH për “Shfuqizimin si të papajtueshëm me...

Komiteti i Helsinkit çon në Gjykatën Kushtetuese testin e Poligrafit

Testi i Poligrafit ka përfunduar në Gjykatën Kushtetuese. Gazetarja Klodiana Lala raporton për BalkanWeb se padia është ngritur nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit që pretendon...

GJK: Komiteti teknik, një javë kohë të rishikojë kohëzgjatjen e kufizimeve

Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese për padinë e Partisë Republikane, lidhur me masat e vendosura nga qeveria për pandeminë. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, Komiteti...

Lejmi i tubimeve elektorale, Kushtetuesja pranon pjesërisht kërkesën e PR-së

Gjykata Kushtetuese ka pranuar pjesërisht kërkesën e Partisë Republikane për të lejuar tubimet elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas dokumentit, Gjykata Kushtetuese detyron...

Patozi: Gjykata Kushtetuese të shqyrtojë hapjen e listave përpara 25 prillit

Kryetari i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi kërkon nga Gjykata Kushtetuese, që të shqyrtojë me procedurë të përshpejtuar hapjen e listave përpara zgjedhjeve të...

Pas 3 vitesh, Gjykata Kushtetuese shpall vendimin e parë

Gjykata Kushtetuese shpalli vendimin e parë pas 3 viteve mungesë. Kushtetuesja vendosi rrëzimin e kërkesës së gjyqtarëve për Kodin e Procedurës Penale. Ankimet për gjykimet në...

Kim dhe Soreca takojnë anëtarët e GJK: Gjykatësit të veprojnë me pavarësi

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim dhe ambasadori i BE-së, Luigi Soreca zhvilluan një takim me anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, që tashmë...

Kim takon Tushën: Ke përgjegjësinë e shqyrtimit të çështjeve të rëndësishme

Ambasadorja e SHBA-ve në vendin tonë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryetaren e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED), Vitore Tusha, e...

Të fundit

Kosovë, Zubin Potok / “Ishte me kallash në dorë dhe gjuajti mbi 30 plumba”

Udhëheqësi i grupit “Kosovo Mountain Club”, Adnan Beqiraj, ka rrëfyer për Gazetën Express për të shtënat me armë zjarri në zonën e Zubin Potokut,...

Dita e Europës/ Soreca me video-mesazh: Të kapërcejmë krizat së bashku!

“Të kapërcejmë krizat së bashku!”. Ky ka qenë kryemesazhi që Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca, dha sot në kuadër të Ditës...

Sunday Mail: I akuzuari për abuzim me fëmijët, lirohet pas 13 vitesh në Tiranë

Viktimat e abuzimit, shqiptarë, pranojnë se gënjyen. Pronari i shtëpisë së fëmijëve, David Brown, drejt fluturimit për në Britani. Robert Fairnie Një vullnetar bamirës u lirua...

Tragjedia te familja Haliti, familja ngre dyshime për mjekët: Reaguan vonë

Vonesa në kurim ka qenë fatale për pjestërët e familjes Haliti. “Mjekët më kanë thënë se isha shumë vonë, se kanë kaluar 24 orë....

Tatuazh

Opinion nga Edmond Tupja /panorama.al/ U bënë vite, të paktën qysh prej shembjes së sistemit komunist në vendin tonë, që tatuazhet janë bërë një realitet...