E shtunë, 31 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Vendimi për shembjen e Teatrit, artistët hynë në mbledhjen e Këshillit Bashkiak

Artistët janë mbledhur në mbrojtje të kauzës së tyre para Bashkisë së Tiranës, ashtu siç dhe kishin paralajmëruar më parë.

Një grup artistesh kanë hyrë brenda në sallë për të qenë të pranishëm teksa vendoset, sikundër thonë ata për fatin e Teatrit.

Në krah të artistëve janë këshilltarët e opozitës të cilën braktisën sot mbledhjen e këshillit bashkiak duke u shprehur se:” në mënyrë mafioze do të nisë rruga për prishjen e Teatrit Kombëtar”

 “Vendimi i dytë që është edhe më kriminal është fillimi, formalizmi i rrugës për shkatërrimin e TK dhe mbjelljes e kullave disa katëshe”- tha këshilltari i PD, Çollaku.

09:34

Sot qytetarë dhe artistë priten të mblidhen përpara Bashkisë së Tiranës në shenjë protestë, duke kërkuar që Teatrit të mor prishet.

Ata do të janë para ditë para Bashkisë në një kohë kur sot pritet të mblidhet me Këshilli Bashkiak , ku do te votohet projekt-vendimi për kalimin e tokës nga publike në private, e cila i hap rruge projektit të ri për ndërtimin e Teatrit, vendim ky që prej disa javësh është kundërshtuar me forcë nga artistët dhe qytetarët.

 “Nesër në orën 12:00, në mbledhjen e këshillit bashkiak tiranë votohet projekt-vendimi për kalimin e trojeve në varësi të bashkisë privatëve që duan të ndërtojnë me PPP. ndër to edhe terreni i Teatrit Kombëtar. Ky është hap konkret për shembjen e Teatrit. Nesër mblidhemi në orën 12:00 përpara bashkisë!”, shkruhet në njoftimin e bërë nga ‘Aleanca për mbrojtjen e Teatrit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

 Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...

FOTO/ Amal Clooney shtatzënë? Ja çfarë thotë çifti

Më herët u pretendua se George dhe Amal Clooney ishin në pritje të binjakëve. Por duket se këto kanë qenë në kuadrin e thashethemeve,...

Teatri/ Veliaj nga Tokyo: Vendimi nuk bie ndesh me atë të Kushtetueses

Nga Tokyo, kryebashkiaku Veliaj ka komentuar vendimin e qeverisë, që i kalon në pronësi truallin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për "News24", Veliaj...