E diel, 7 Mars, 2021
11 C
Tirana

Vendimi drastik i WADA-s/ Rusia përjashtohet nga çdo sport për 4 vjet

Agjencia Botërore e Antidopingut (WADA) ka dhënë një nga vendimet e saj më drastike të viteve të fundit. WADA ka përjashtuar Rusinë nga sportet olimpike dhe nga kompeticionet e mëdha të futbollit për 4 vitet e ardhshme.

Pas këtij vendimi, Rusia nuk do të marrë pjesë as në Olimpiadën në Japoni “Tokio 2020” dhe as në Botërorin e futbollit në Katar në vitin 2022.

“Ra në greminë në Dukagjin”, efektivi i RENEA-s në rrezik për jetën

Nga ky vendim preken shumë sportistë dhe do të ketë impakt shumë negativ në ekonominë e vendit.

Ky vendim vjen pas shpalljes fajtore për manipulimin e të dhënave laboratorike që gjatë aktiviteteve madhore që janë zhvilluar në Rusi. Edhe pse Rusia ka mundësinë e apelimit të vendimit, eksperienca e këtij institucioni si dhe politika e saj botërore e ashpër për tilla raste, kanë treguar që gjasat janë shumë të vogla për ndryshimin e vendimit fillestar.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...