E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Moikom Zeqo në krah të Albin Kurtit: Një shëmbëlltyrë për Shqipërinë (VIDEO)

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Nga Marsela Sinani

Ish-deputeti e akademiku Moikom Zeqo, ngre në piedestal figurën e Albin Kurtit, duke e cilësuar atë si liderin më të ditur dhe më me kulturë politike në të gjithë trevat shqiptare. Ky ishte vlerësimi i shkrimtarit Zeqo, teksa foli për zhvillimet në Kosovë e Shqipëri, në një intervistë ekskluzive për “Tirana Today”.

Me Kurtin në krye të qeverisë së Kosovës, akademiku është i bindur se do të qeverisë me “duart të pastra”, pasi partia e tij “Vetëvendosja” fitoi shumicën e votave, gati 15 vjet që kur u themelua si një lëvizje që lobonte kundër një marrëveshje të negociuar me Serbinë mbi fatin e Kosovës.

“Unë e konsideroj një ngjarje shumë të madhe, që një parti e cila ndenji 20 vjet në opozitë bazuar mbi moralin, që nuk akuzohet dot për vjedhje ose korrupsion siç është “Vetëvendosja”. Me një lider që është lideri më i ditur, dhe më me kulturë politike që ka në të gjithë trevat shqiptare, që është Albin Kurti”, tha z. Zeqo.

Një faktor i rëndësishëm mbetet modeli qeveritar që Albin Kurti do të prodhojë në Kosovë, në mënyrë që ai të reflektojë edhe në Shqipëri. Akademiku, Moikom Zeqo është i bindur se Kurti do ketë një qeverisje model, duke shërbyer edhe si një shembull për Shqipërinë.

“Unë e konsideroj këtë një fitore të një force politike të pa korruptuar. Kam shpresë ndryshe nga ç’mund të thonë shumë analistë, ose njerëz të cilët janë edhe dashakeqës, që Albin Kurti dhe qeveria që do të krijohet do të bëj përmirësime. Mund të mos bëjë çudinë e madhe, por do ketë një qeverisje model, ç’ka do ndikojë në emancipimin edhe në qeverisjen problematike që ka shteti i Shqipërisë”.

Lexo edhe :   Toka nuk gjen qetësi/ Pas Shqipërisë, tërmeti i fortë godet Greqinë
Lexo edhe :   Publikohet bilanci/ Asnjë viktimë nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit

Publicisti e arkeologu Moikom Zeqo, duke bërë një paralelizëm me klasën politike në Shqipëri, mbetet shpresëplotë se rinia është ajo që do të bëjë ndryshimin. Për të, elita politike i ka dhënë provat se po shkon drejt rrënimit, e ndërsa rinia duhet të marrë nën kontroll levat e qeverisë.

“Shpresa nuk ekziston tek klasa politike, që e kam quajtur klasë parapolitike. Shpresa ekziston tek gjenerata juaj, tek rinia. Ketë që bëni si rini, duket sikur jeni në minorancë. Ose jeni pak njerëz idealistë. Botën e bëjnë njerëzit idealistë, që besojnë”.

Sa i përket politikave, marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë dhe nismat rajonale siç është ideja e “Mini Shengenit” të Ballkanit, ide e hedhur nga kryeministri Edi Rama, presidenti i Serbisë Aleksandar Vučić dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, akademiku shpreh haptazi kundërshtinë. Për të, kjo është një ide e cila nuk duhet të gjej terren, pasi nuk mund të bësh një “Mini Shengen” me Serbinë, e cila në Kushtetutën e saj e ka të sanksionuar se Kosova është pjesë e Serbisë.

“Unë e kam kritikuar “Mini Shengenin”. E para, emërtimi është i gabuar. Ballkani është edhe Mali i Zi, Greqia, është Bullgaria, Rumania. Greqia dhe Mali i Zi janë vende të NATO-s. Ne jemi vend i NATO-s. Nuk mund të bësh një “Mini Shengen” me Serbinë, e cila në Kushtetutën e saj e ka të sanksionuar faktin që Kosova është pjesë Kushtetuese e Serbisë. Kushtetutshmërisht, presidenti i Serbisë përfaqëson edhe Kosovën.

Marrëdhëniet Kosovë-Serbi, kanë vetëm një premisë. Nëqoftëse nuk realizohet, është një lojë fjalësh. Kush është kjo premisë? Njohja e pavarësisë dhe integritetit të Kosovës. Po nuk u realizua kjo premisë, të gjitha gjërat janë pa kuptim”.

TIRANA TODAY     

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...