E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“Vëllai jetonte më një rumune”, rrëfehet motra: Partnerja i mori fëmijët dhe iku

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Marsela Xhaxhaj jeton në shtetin grek dhe është e shqetësuar për fatin e nipit dhe mbesës. Teksa rrëfen në emisionin “Me zemër të hapur” në News24 historinë e vëllait të saj Mariglenit ajo thotë se ai jeton në Itali prej shumë vitesh.

Atje njohu dhe u dashurua me një shtetase rumune e cila fillimisht ka qenë e martuar me një shtetas italian, por ai ishte i sëmurë dhe para 3 vitesh ka ndërruar jetë. Nuk bën bashkë celebrim por bashkëjetuan dhe nga kjo bashkëjetesë kanë 2 fëmijë, një vajzë dhe një djalë. Problemet ekonomike, por sipas Marselës edhe sjellja e kunatës me fëmijët ka nxitur konfliktet në çift. Përpara dy muajsh ajo ka marrë dy fëmijët dhe është larguar nga banesa duke e gënjyer Mariglenin e duke i thënë se po shkonte tek motra e saj në Torino. Që nga ai moment e deri më sot ka mbyllur telefonin dhe çdo adresë tjetër duke shkëputur të gjitha kontaktet me bashkëshortin. Marigleni është i shqetësuar për fëmijët e tij dhe do t’i shohë sa më parë ata.

“Kishte 5 vite që vëllai jetonte më rumunen. Shtëpinë e kishin me qira. Janë të dy 38-vjeçarë. Ngaqë ishte e martuar për këtë arsye nuk isha dakord. Por nëse ai ishte i lumtur respektova zgjedhjen e vëllait. Kam shumë vite pa e parë vëllain, por ka qenë mami atje kur ka lindur fëmijët. Mami thoshte se ziheshin. Kur zihej me vëllain ajo bërtiste si i çmendur, i binte vetes me grushte. Vëllai nuk i kishte vënë re më parë këto veprime. Ajo ishte shumë kokëfortë.
Pas lindjes së vajzës filluan të acaroheshin gjërat. Para 11 muajsh më shkruan se ajo ishte shtatzënë. Unë i them: si ka mundësi që mbeti shtatzënë kur ai nuk shkonte me të? Përgjigja e saj ishte, se ka mbetur shtatzënë pa dashje.
Ajo kishte martesë të rregullt. Nuk donte të bënte ndarje me ish-bashkëshortin, sepse donte të merrte pensionin. Po vëllai e ka njohur atësinë e fëmijëve. Ai ka pasur dokumente, por nuk arrit t’i rinovojë. I kanë mbetur përgjysmë. Tani për tani nuk ka”, tregoi motra.

Sa i përket largimit të partneres së vëllait Marsela tha se ajo kishte thënë se do vinte te motra. “E kishin lënë pezull këtë muhabet. Vëllai ishte në punë, por kur kthehet në shtëpi e shikon që ajo nuk kishte marrë shumë gjëra me vetë. Atë ditë i ka dërguar edhe foto, por më pas e ka mbyllur telefonin. Shoferi e ka lajmëruar vëllain, sepse nuk kishte asnjë ide. Vëllai merr motrën e saj dhe ajo e mohon se e ka parë. Në ‘Facebook’ i ka shkruar dhe i ka kërkuar që të kthehej, por nuk mori asnjë përgjigje. Kjo ngjarje ka ndodhur para dy muajsh.
Ajo shprehte pakënaqësi, por jo të këtij tipi. Ajo kishte pakënaqësi se vëllai dilte jashtë pinte ndonjë birrë. Kunata ankohej te mami për këto veprime të vëllait. Mami ishte shumë e pakënaqur për të, sepse vëllai flinte vetëm në divan ndërsa zonja flinte me fëmijët. Vëllai nuk donte të shkonte në polici sepse është pa letra. Ka vetëm një kartë ID italiane. Ai donte të shkonte tek motra e saj, por nuk dinte shtëpinë, sepse ajo ka ndërruar vend. Familja e kunatës i ka mbyllur çdo kontakt vëllait dhe mua. Unë e kam diskutuar me vëllain se nëse kishin shumë sherre, mund të diskutonin dhe të ndaheshin bashkë, por jo të ikte fshehurazi me fëmijët sepse ata i takojnë dhe atij. Vëllai kërkon të shikojë fëmijët. Ajo nuk i dërgon asnjë foto të fëmijëve”, tregoi më tej Marsela.

Lexo edhe :   Tjetër bilanc i zi në Itali, edhe 827 viktima nga koronavirusi
Lexo edhe :   "Basha fle gjumë", kryedemokrati: Kaloj 4-5 ditë pa i parë fëmijët

Ajo deklaroi se vëllai do të bashkohej me të vetëm për hatër të fëmijëve. “Por nëse kthehet vëllai e pranon. Ju thashë pak më parë, që nuk e di ekzaktësisht se çfarë problemesh kishin në shtëpinë e tyre. Vëllai punonte, nuk ishte dembel. Ai vetëm dilte ndonjëherë, vonohej pak dhe pinte ndonjë birrë me shokët. Nuk kishte ndonjë arsye të fortë për konflikte. Vëllai nuk kishte çfarë të përfitonte nga rumunia sepse ajo nuk kishte asgjë. Ajo i kishte thënë në fillim që nuk donte të bënte lidhje, sepse donte të përfitonte nga pensioni i ish-burrit. Djali është 11 muajsh dhe vajza 3 e gjysmë”, tha më tej ajo.

Për psikologen Almeida Xhaferri, kjo ështe një marrëdhënie dashurie në kushte jo të zakonshme.
“Zonja tha se ishin komshinj dhe filluan bashkëjetesën në kohën kur ishte gjallë bashkëshorti. Kjo është një marrëdhënie dashure jo shumë e pranueshme për mentalitetin shqiptar. Moralisht nuk dua ta gjykoj këtë histori sepse janë persona të rritur. Si psikologe kur një grua merr fëmijë me vete dhe ikën te motra, merr pak rroba për të mos dhënë shenja, janë veprime që tregojnë se zonja ndihet e rrezikuar. Një grua arratiset kur ndihet e rrezikuar. Kjo mund të jetë edhe një formë ndëshkimi nga ana e zonjës ose një mënyrë alternative për të mbrojtur fëmijët nga një kërcënim, por këtë akoma se dimë. Për prindin tjetër është një ndëshkim shumë i rëndë. Kjo është një nga format më të rënda të ndëshkimit për një burrë dhe një grua”, tha Xheferri.

Avokatja Hava Shurdhi tha se vëllai i Marselës ka të drejtë të shohë fëmijët e tij dhe duhet të paraqitet pranë autoriteteve italiane.,
“Fëmija jashtë martese ka të njëjtat detyra dhe të drejta si fëmija në martesë. Vëllait i lind e drejta që të shkojë pranë organeve të shtetit ku ka lindur këto fëmijë dhe të provojë atësinë. Njohja e certifikatës dhe atësisë është hapi i parë që duhet të bëjë i ati. Nëse se ka njohur atësinë, duhet t’i drejtohet gjykatës që të vendosë për të marrë atësinë. Këtë vendim e merr vetëm gjykata”, tha avokatja./BalkanWeb

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shokët e ushtrisë shpërthejnë në lot kur kuptojnë se komandanti ka humbur jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët janë ritakuar para 3 vitesh, Qaniu...

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...