E premte, 10 Prill, 2020
15 C
Tirana

“Urojmë mos të kalojmë te plani B”, Ahmetaj sqaron se si do përfitojnë bizneset

loading...

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka folur në lidhje me planin financiar që prezantoi mbrëmjen e djeshme kryeministri Rama në lidhje me situatën e krijuar nga koronavirusi.

Në një intervistë për News24, Ahmetaj sqaroi se si bizneset do të përfitojnë nga kjo paketë. Ministri deklaroi se qeveria ka dhënë garanci sovrane prej 100 milionë dollarësh. Sipas tij, të gjitha bizneset mund të paraqiten në banka si klientë me risk zero dhe të kreditohen me interesa të ulëta, për të paguar pagën bruto të punonjësve të tyre.

“Instrumenti i parë është ai i garancisë sovrane me 100 milionë dollarë. Qeveria firmos një garanci, që iu garanton të gjithë bizneseve, që të trokasin te dera e bankës si një klient me zero risk dhe kreditohet me interesa të ulëta, për të paguar pagën bruto të punonjësve të vet. Instrumenti është për të gjitha bankat në Shqipëri dhe funksionon që nga dita e martë, se e hëna është pushim. Çdo sipërmarrës për bankën është me risk zero, se e ka garantuar qeveria.

Një sipërmarrës në një kohë normale shkon te dera e bankës, kjo e fundit hulumton sa i besueshëm është, i kontrollon financat. I gjithë ky diskutim bie poshtë, pasi e ka garantuar buxheti i shtetit. Kjo është periudha më e vështirë që po kalon Shqipëria. Masa e dytë është 120 milionë dollar nxjerr buxheti i shtetit, një pjesë për biznesin e vogël, një pjesë për shëndetësinë dhe një pjesë për emergjencat civile. E gjitha kjo është një paketë humanitare. Ka dhe një 10 milionë dollar, brenda paketës, për të papriturën e ditës. Ne presim të papritura që nuk i presim kurrë”, tha ai.

Ndërkohë, Ahmetaj tha se nuk është vendosur akoma se si do të bëhet shpërndarja e lekëve për njerëzit në nevojë.

“Ne kemi krijuar një Task Forcë, dhe do të vendoset ditët në vijim si do të bëhet shpërndarja. Do verifikohet numri i të papëunëve”, sqaroi ai.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Polici qëllon personin e rrezikshëm, plagos gabimisht dhe një qytetare

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e sotme në Tiranë. Pas një shkëmbimi me armë zjarri mes një punonjësi policie dhe një qytetari,...

Messi te Inter? Këtë herë e përgënjeshtron vetë “Pleshti”

Lionel Messi ka filluar që të mos durojë më zërat dhe lajmet e pavërteta që shpërndahen rreth tij. Argjentinasi ka zgjedhur që të përgënjeshtrojë...

Konflikt mes disa personave, një i plagosur në Tiranë

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar në Tiranë. Raportohet paraprakisht, nga burime jo zyrtare se një person ka mbetur i plagosur. Ngjarja ka...

Kina apo SHBA do marrë drejtimin e botës? Konkurrencë e fortë mes dy superfuqive

Kina ka të ngjarë të dalë nga kjo krizë në një pozitë më të fortë, ndërsa SHBA-ja në një pozitë më të dobët. Kjo...

E papritur te Barcelona, gjashtë anëtarë të bordit japin dorëheqjen nga klubi

Situata në klubin e Barcelonës në këto muajt e fundit nuk ka qenë aspak e qetë. Në drejtim të presidentit Bartomeu kanë qarkulluar akuza...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT