E enjte, 28 Maj, 2020
10 C
Tirana

Urbanistët të mendojnë për ringritjen, ja çfarë masash duhen marrë

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Edhe pse vendi është në gjendjen e emergjencës për shkak dëmeve materiale dhe në njerëz nga tërmeti i 26 nëntorit, urbanistët bëjnë thirrje për masa të menjëhershme për një planifikim të ri urban dhe një inventarizim të objekteve që nuk plotësojnë kriteret e sigurisë.

Urbanisti Gent Kaprata tha se fillimisht duhen shkatërruar ndërtesat e pabanueshme apo më risk të madh. Ekspertet duhet të verifikojnë më imtësi çdo banesë, por fillimisht duhen shembur ato që dukshëm janë të dëmtuara.

Kaprata bëri thirrje për rikthim në gjendje fillestare të kateve të para, sidomos në Tirane dhe Durrës, ku pallatet vjetra dhe bodrumet e tyre janë me struktura të deformuara për shkak se janë kthyer në dyqane.

Kaprata tha se duhet një moratorium ndërtimi për 3-5 vjet. Shqipëria post komuniste ka 1.1 milion ndërtesa dhe banesa të reja të ndërtuara në 30 vite tranzicion dhe 0.5 milion banor më pak. Shtimi i volumeve të reja ndërtimore është një krim, shprehet urbanisti. Ai tha se duhet të jepen leje vetëm për rikonstruksion më të njëjtin volum, rivitalizim dhe modernizim i ndërtesës.

Lexo edhe :   Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

Kaprata tha se duhet të prishen menjëherë të gjitha shtesat e kateve. Asnjë kat shtese mbi projektin që ka marre leje nuk duhet toleruar.

Ai rekomandoi një reforme të vërtetë territoriale e mbështetur tek territori dhe qytetarët.

Ai tha se duhet riformatim i fushëveprimeve të qeverisjeve në dy nivele (qendrore dhe vendore) me theks të fortë decentralizimin.

Duhet ndërtimi një sistemi të ri ligjor (përfshirë kulturor) për planifikim dhe zhvillimin territorial dhe riformatim e qasjes politike mbi procesin e legalizimit të ndërtimeve pa leje./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi, 28 maj 2020

Dashi Në dashuri po afron një periudhë e rëndësishme, ku duhet të kuptoni ndjenjat e vërteta të partnerit/es. Demi Hëna do të ketë ndikim të kundërt, ku...

Murrizi: Në shtator mund të kthehet ’97-ta

Deputeti Myslim Murrizi, paralajmëroi se në shtator dhe në tetor mund të ketë një '97 të dytë. Duke i paraprirë situatës së tensionuar politike,...

Reforma Zgjedhore, Murrizi zbulon çfarë do të ndodhë nesër

Deputeti dhe kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, deklaroi se është marrë vendimi që nesër, 12 deputetë të opozitës do të deklarojnë votën...

Deputeti Alimadhi lëshon deklaratën e fortë: Në spital bëhet politikë

Deputeti Adriatik Alimadhi, tashmë e ka fituar betejën me koronavirusin. Në një lidhje me Skype në “Open”, ai foli për situatën e tij. Alimadhi...

Marrëveshje Rama-Basha-Kryemadhi? Hajdari paralajmëron për ndikimin e ndërkombëtarëve

Sistemi Zgjedhor ka qenë kryefjala gjatë ditës së sotme dhe jo vetëm. Kryemadhi dhe Vasili i shkuan në zyrë Bashës. E ndërsa ky i...
WhatsApp KONTAKTO TT