E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

U shty nga truproja i kryeprokurores, gazetarët ngrihen në protestë (Video)

Gazetarët paralajmërojnë një protestë para ndërtesës së Prokurorisë, të dielën në orën 16:00 deri në orën 17:00. Duke marrë shkasë nga rastet e shumta të intimidimit të reporterëve, komuniteti i gazetarëve në vend ka vendosur të protestojë të dielën që vjen.

Rasti më i fundit është ai i regjistruar mesditën e kësaj të premteje ku rojet e sigurisë së Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku, ushtruan dhunë fizike ndaj gazetarit Renaldo Salianji, gjatë kohës që po kryente detyrën e tij.

Pak ditë më parë, Kryetari i Bashkisë së Pukës kërcënoi me “varje” gazetarin e emisionit “Fiks Fare”, teksa ky i fundit kryente detyrën.

Ndërkohë, forcat e policisë penguan gazetaren Dorjana Bezat teksa raportonte live për shembjen e banesave tek “Bregu i Lumit”, ndërsa një tjetër rast është dhuna policore mbi gazetarin Erion Skëndaj gjatë raportimin të protestës së opozitës.

“Komuniteti i gazetarëve dënon këto akte të rënda dhe të papranueshme të ndodhura vetëm së fundmi me punonjësit e medias. Këto veprime cenojnë jo vetëm integritetin fizik të gazetarëve, por edhe lirinë e medias. Sot, gazetarët në Shqipëri po përballen me sulme fizike nga zyrtarë dhe njerëz të pushtetit, sikundër edhe me arrogancën institucionale, që shkel rëndë misionin e medias”, thuhet në reagimin e komunitetit të gazetarëve.

Në protestën e së dielës, gazetarët kërkojnë shkarkimin e menjëhershëm të Truprojës së Arta Markut dhe që Prokuroria e Përgjithshme të kërkojë falje për aktin e kryer, ndërsa kërkohet zbatimi i ligjit për kryetarin e Bashkisë së Pukës.

 “Ne protestojmë për çdo akt që cenon lirinë e medias dhe gazetarit! Lajmësi është i shenjtë!”, thuhet më tej.

Lexo edhe :   Video/ Holanda dhe Barcelona kanë një gjeni, Frenkie de Jong-un
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama paralajmëron poseduesit e mjeteve, “Nuk ka më shaka me kolaudimin!”

Nëpërmjet një postimi në facebook, kryeministri i vendit Edi Rama ka paralajmëruar të gjithë poseduesit e automjeteve. Ai ka përmendur dhe një shifër; mbi 15...

Tragjike/ Lushnje, 17-vjeçarja humb jetën pasi ra nga pema

Një 17-vjeçare nga Lushnja humbi jetën pasi u rrëzua nga pema Raportohet se kanë qenë familjarët që e kanë dërguar me shpejtësi drejt spitalit të...

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...