E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

U frymëzua nga masakra e Christchurchit, 19-vjeçari sulm me armë në një sinagogë në SHBA

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Një person i armatosur ka hapur zjarr në një sinagogë të Kalifornisë, duke lënë të vdekur një grua dhe duke lënë të plagosur tre persona të tjerë.

BBC raporton se i dyshuar për sulmin është arrestuar një 19-vjeçar, i quajtur John Earnes. Ai u arrestua në Poway, në veri të qytetit të San Diego.

Në sinagogë po kremtohej mesha e Pashkës, kur agresori kreu aktin ekstrem. Policia ende nuk jep një motiv të ngjarjes, por presidenti Donald Trump nxitoi ta cilësonte sulmin si “një krim urrejtjeje”.

Sulmi në San Diego vjen ekzaktësisht 6 muaj pas të shtënave në Pittsburg, në tetor të vitit 2018, kur mbetën të vdekur 11 persona, në atë që u konsiderua asokohe si sulmi më i rëndë antisemit në historinë e viteve të fundit të Shteteve të Bashkuara.

Zyrtarë policorë në San Diego janë shprehur për gazetarët se, hetuesit janë duke rishikuar aktivitetin në mediet sociale të të dyshuarit, ndërkohë që po ekzaminojnë edhe një “letër të hapur” antisemite të publikuar “online”.

Lexo edhe :   A duhet të ndiqet penalisht Donald Trump?

Në këtë letër, të publikuar në një forum online disa orë përpara sulmit, autori – i vetidentifikuar si John Earnest, – thoshte se ishte frymëzuar nga sulmi në dy xhamitë e Christchurchit të muajit të kaluar, e po ashtu edhe nga të shtënat vdekjeprurëse në sinagogën “Pema e jetës” në Pittsburg.

Autoritetet thanë më vonë se Earnes ishte nën hetim edhe në lidhje me një zjarr të rënë në një xhami të zonës, muajin e kaluar.

“Gjatë të shtënave, 4 persona u plagosën dhe u transportuan për në spital, – tha sherifi i zonës. – Njëri prej tyre nuk mundi t’u mbijetojë plagëve, ndërsa 3 të tjerët janë në gjendje të qëndrueshme”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vuçiç nuk do të hyjë në Kosovë derisa të kërkojë falje për gjenocidin

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka thënë se presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, nuk do t’i lejohet hyrja në...

Akërnia në Arbitrazh, kompania mund të kërkojë 110 mln euro nga shteti shqiptar

Në 10 nëntor 2018 qeveria shqiptare shpalli fituesin që do të ndërtonte parkun e parë fotovoltaik në vend, atë të Akërnisë dhe bëhej fjalë...

OBSH-ja në alarm për Italinë: E para në Europë për rastet e reja me Covid

Organizata Botërore e Shëndetit, (OBSH) ka bërë me dije se Italia mban rekordin europian të rasteve të reja pozitive me Covid, të regjistruara gjatë...

Xi Jinping uron Biden-in: Kina dhe SHBA-ja të shmangin përplasjet

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, të mërkurën e përgëzoi presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhje. Në telegramin e tij,...

Komuna e Prishtinës do të ndihmojë financiarisht të infektuarit me koronavirus

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar vendimin për të ndihmuar financiarisht të infektuarit me koronavirus. Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti përmes një postimi në rrjetin...