E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

U dënua gabimisht për një vrasje të dyfishtë, shpërblehet me 25 milionë dollarë

Një juri federale i dha të premten më shumë se 25 milionë dollarë një burri që paditi qytetin e Çikagos dhe dy detektivë të policisë, pasi e dënuan gabimisht për vrasje dhe kaloi gati 23 vjet në burg.

Eddie Bolden u lirua nga burgu në vitin 2016, dy vjet pasi një gjykatë e apelit zbuloi se avokati i tij gjykues ishte jo efektiv. Zyra e Prokurorit të Shtetit të Qarkut Cook e hodhi poshtë çështjen në vend që ta gjykonte përsëri Bolden, dhe atij iu dha një certifikatë e pafajësisë, duke e lejuar atë të merrte pagesën e shtetit për kohën e tij në burg.

Por avokatët e qytetit dhe detektivët argumentuan gjatë gjyqit federal, se gjyqi penal i Bolden ishte i drejtë dhe se ai ishte fajtor për vrasjet e vitit 1994.

Një zëdhënës tha se Departamenti Ligjor i Çikagos “po shqyrton vendimin dhe po vlerëson opsionet e tij ligjore”.

Juristët urdhëruan qytetin të paguante 25 milionë dollarë si dëmshpërblim, dhe dy detektivët e mbijetuar të policisë të paguanin 100.000 dollarë si dëmshpërblim.

Çmimi total i Bolden prej 25.2 milionë dollarësh kalon 25 milionë dollarë, që juria i dha Northwest Sider Thaddeus Jimenez në vitin 2012, i cili në atë kohë ishte një nga çmimet më të mëdha në një rast dënimi të gabuar në historinë e SHBA-së.

Padia e Bolden pretendonte se ai ishte i përfshirë në vrasjet e 24-vjeçarit Derrick Frazier dhe 23-vjeçarit Irving Clayton në South Side. Avokati i Bolden, Ron Safer, u tha juristëve se policia nuk kishte prova se ai ishte i përfshirë në marrëveshjen e drogës që çoi në vrasje.

Safer argumentoi se Bolden ishte i vetmi njeri i vendosur në një grup policie, që përputhej me përshkrimin fizik të dhënë nga një dëshmitar, dhe se detektivët injoruan provat e tjera kryesore.

“Unë mendoj se juria e kuptoi se ai ishte viktimizuar nga një sistem që fatkeqësisht ka viktimizuar njerëzit për një kohë të gjatë, dhe ata duan që ai të ndalet”, tha Safer pas vendimit.

Avokatët e qytetit dhe detektivët argumentuan se Bolden kishte lidhje me një anëtar të rangut të lartë të bandës, i cili kishte ndikim mbi dëshmitarët që pretendonin se Bolden kishte një alibi, duke i dhënë policisë arsye të mirë për të mos u besuar atyre.

Duke qëndruar me avokatët e tij në hollin e gjykatës amerikane Dirksen pas vendimit të jurisë, 51-vjeçari Bolden u përlot ndërsa tha se mezi gjente fjalët për të përshkruar atë që ndjente.

“Më në fund”, tha ai. “Është gjithçka që mund të them tani”.

Burimi i lajmit: chicago.suntimes. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...