E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Grushti i shtetit/ Arrestohet ish-ministri i Jashtëm

Ibrahim Ghandour, kreu i ish-Partisë së Kongresit Kombëtar të shpërbërë tashmë dhe ish-ministër në presidentin e rrëzuar Omar al-Bashir, u riarrestua të hënën më pak se një ditë pasi ishte liruar nga burgu, raportojnë mediat botërore.

Lirimi i Ghandour dhe disa aleatëve të tjerë të Bashirit në ditët e fundit, pas një grusht shteti ushtarak javën e kaluar, ishte kritikuar nga kundërshtarët e sundimit ushtarak.

Ghandour ishte arrestuar më parë nën urdhrat e një grupi që synonte të çmontonte dhe të parandalonte rikthimin e sundimit tre dekadash të Bashirit, i cili përfundoi në 2019.

Ai ishte liruar të dielën në mbrëmje, së bashku me dy ish-zyrtarë të inteligjencës. Dy aleatë të tjerë islamikë Bashir, përfshirë biznesmenin Abdelbasit Hamza, ishin liruar gjithashtu të shtunën, thanë burimet gjyqësore.

Prokurori publik i Sudanit u shkarkua gjithashtu të dielën mbrëma. Zyra e zëdhënësit të qeverisë, ende e lidhur me autoritetet civile që u hoqën javën e kaluar, tha në një deklaratë se lirimet e figurave të epokës së Bashirit “paraqesin një pengesë kundër gjendjes së institucioneve dhe sundimit të ligjit”.

“Ky hap e bën të qartë mbulesën politike të grushtit të shtetit dhe orientimin e tij real ideologjik”, tha zyra në një postim në Facebook.

Burimi i lajmit: dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...