E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

U arrestua për korrupsion me tenderat, lirohet ish-drejtori i ARRSH

Ish-kreu i Autoritetit Rrugor shqiptar, Dashamir Xhika, është lirua sot nga burgu. Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda ka pranuar kërkesën e avokatit, duke vendosur që Xhika të hetohet në masën e sigurisë “arrest shtëpie”.

Gjykata e Krimeve të Rënda, ndryshoi sot masën e sigurisë për ish-drejtorin e Autoritetit Rrugor nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”.

Në vendim theksohet se “Xhika nuk ka rrezik për tu larguar jashtë vendit, dhe hetimet kanë përfunduar dhe nuk mund të ndërhyjë në hetime. Është person i arsimuar dhe nuk ka rrezik për të ikur”.

Xhika u vu në pranga në shkurt të këtij viti, me akuzën e “korrupsionit” dhe “shpërdorimit të detyrës”. Së bashku me 2 ish-vartësit e tij, Albens Alite dhe Aksel Qorduku, Prokuroria i akuzon se i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej disa miliona dollarësh.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...