E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Trump shkarkon drejtorin e Shërbimit Sekret

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka shkarkuar drejtorin e Shërbimit Sekret, Randolph Alles.

Shërbimi Sekret është agjencia përgjegjëse për mbrojtjen e presidentit dhe të nënpresidentit të SHBA-së, të ish-presidentëve dhe të krerëve të shteteve që vizitojnë SHBA-në.

Largimi i Alles vjen një ditë pasi sekretarja Kirstjen Nielsen paraqiti dorëheqjen e saj, pas presionit mbi situatën në kufirin amerikano-meksikan.

Dhjetëra zyrtarë janë larguar nga administrata, qëkur Trump erdhi në pushtet në 2017.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi largimin e Alles, por nuk dha detaje nëse presidenti Trump e shkarkoi atë.

Sekretarja për shtyp, Sarah Sanders tha në një deklaratë: “Randolph Alles ka bërë një punë shumë të mirë në agjenci këto dy vitet e fundit dhe presidenti i është mirënjohës për shërbimin e tij për shtetin prej më shumë se 40 vitesh”.

Alles e ka udhëhequr Shërbimin Sekret për dy vjet dhe ka shërbyer në Trupat Detare të SHBA-së për 35 vjet, përpara se të tërhiqej nga ushtria në vitin 2011./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...