E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Trump-Bajden, debati më i keq presidencial i të gjitha kohërave

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Nga: Matthew Walther “The Week”

Të martën në mbrëmje populli amerikan, ose të paktën ata miliona qytetarë të pafat që nuk zgjodhën të shihnin ndeshjen e futbollit amerikan Yankees-Indiana, iu nënshtruan një orë e gjysmë ulërima të çmendura nga dy burra të moshuar dhe me një pamje të trishtë, që dukeshin sikur do të ishin më mirë diku tjetër, përveçse jo në atë panel në Ohajo.

Debati i parë presidencial i zgjedhjeve të këtij viti, ishte spektakli më i turpshëm i këtij lloji që ka parë ndonjëherë ky vend. Vlerësimi im shkon për Kris Uollasin, gazetarin e talentuar të “Fox News”, që ishte moderatori i debatit.

Në momentet më të nxehta të debatit, Uollas u thoshte dy kandidatëve se ndërsa pyetja tjetër do të ishte mbi problemet racore në vend, ata duhet të ndjeheshin të lirë të përgjigjeshin për çdo temë sipas pikëpamjeve të tyre. Dhe ata kështu bënë.

Unë ende nuk kam parë ende një transkript të debatit midis Xho Bajden dhe presidentit Trump. Dhe më duket se nuk ka gjasa që mund të prodhohet një i tillë. Por në shënimet që arrita ta mbaj nga ky debat, ka kryesisht fraza të tilla:

“Unë jam Partia Demokratike!”

“Nuk ka asgjë të zgjuar tek ty, Xho!”

“Mos e përdor kurrë atë fjalë me mua!”

“Ai duhet ta mbyllë gojën vetëm për një minutë!”

“A do ta mbyllësh gojën or burrë!?”

“Më lër të ta mbyll unë gojën Xho, me jep vetëm një sekondë kohë”

“Ai duket sikur flet nga 60 metra larg”

“Kjo është e shtirura më e madhe që keni parë ndonjëherë!”

“Ju jeni presidenti më i keq që Amerika ka pasur ndonjëherë!”

“Është e vështirë ta marrësh fjalën, kur ke përballë këtë kloun!”

“Bastard budalla!”

Por asnjë transkriptim nuk mund të justifikonte sadopak ato 96 minuta ulërima, fyerje, ndërprerjesh dhe mendimesh të lëna përgjysmë. Të ngjante sikur ishe dëshmitar i një debati mbi një rregull të çuditshëm procedural gjatë një loje me letra mes një grupi pleqsh në një azil.

Debati ishte i mbrapshtë, pa shije, pa zgjuarsi dhe (çuditërisht dhe mjerisht) aspak për të qeshur. Ky është momenti kur në rrethana të tjera unë do të ndihesha i detyruar nga ana kontraktuale t’u tregoja lexuesve se çfarë mendoj se duhet të mësojnë nga debati i të martës dhe çfarë rëndësie do ketë ai në garën presidenciale.

Unë mund të them me bindje se asnjë debat televiziv në historinë amerikane, nuk ka pasur më pak të ngjarë të ndryshojë zemrat, mendjet, apo edhe në përshtypjet gjysmë të formuara rreth dy kandidatëve nga ana e qytetarëve amerikanë.

Një koncept absurd sipas së cilës mbrëmja e së martës duhet harruar sa më parë, është se Xho Bajden ka më pak të ngjarë të gënjejë sesa kundërshtari i tij republikan. Ish-zëvendëspresidenti bëri jo vetëm deklarata të pavërteta në lidhje me krimin, ekonominë dhe pikëpamjet e kandidates së presidenti Trump për në Gjykatën e Lartë, Emi Baret.

Por ai mohoi prerazi faktin se djali i tij Hanter, ishte paguar me një pagë mujore 6-shifrore nga një kompani energjetike ukrainase.

Ndërkohë vetë Trump këmbënguli se kishte paguar më shumë miliona dollarë në formën e tatimeve mbi të ardhurat në vitet 2016-2017, sesa ka bërë gjatë shumë viteve të shkuara. A e mbajti njeri shënim rezultatin e debatit? A e vuri re njeri? A i interesonte ndokujt? Unë dyshoj.

Unë nuk jam një votues i pavendosur, në fakt nuk jam asnjë lloj votuesi. Por mund të them pa hezitim se ndryshova mendje të martën në mbrëmje. Ashtu si miliona amerikanë, sidomos gazetarë, unë i kisha pritur prej muajsh debatet presidenciale të këtij viti.

Por ajo që u shpalos në ekranin tim, më zhgënjeu shumë në raport me atë që supozoja të dëgjoja. Debati i të martës ishte një kujtesë e zymtë se nuk ka asgjë zbavitëse në rënien e ngadaltë por pothuajse me siguri të paepur të Shteteve të Bashkuara në një gerontokraci (sistem ku qeverisin të moshuarit), parimet themelore organizative të së cilës janë numrat që dalin diku në ekranin e kompjuterit, dhe argëtimi i pa mend.

E gjithë gjëja është aq e trishtueshme, po aq sa edhe e merituar për ne amerikanët. Unë do të preferoja të shihja me mirë ndonjë film horror, sesa debatin presidencial të së martës Trump-Bajden.

Burimi i lajmit: https://theweek.com/articles/940566/worst-presidential-debate-all-time

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...