E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Vasili: Mazhorancës nuk i interesojnë listat e hapura, kërkojnë 30 qershor të dytë

Pas deklaratave të Damian Gjiknurit dhe Oerd Bylykbashit, në përfundim të mbledhjes së rradhës së Këshillit Politik foli për mediat edhe nënkryetari i LSI, Petrit Vasili.

Sipas tij, mazhorancës nuk i intereson që shqiptarët të votojnë me lista të hapura.

Vasili u shpreh se mazhoranca kërkon një 30 qershor të dytë.

“Kemi qenë në diskutim e sipër dhe Gjiknuri e braktisi tavolinën e Këshillit në mënyrë të njëanshme duke i bërë shërbim strategjisë së këtij Këshilli. Gjiknuri e tha qartë se duke qenë se jemi mazhorancë miratojmë ligjin që na leverdis. Kjo shpjegon më së miri për këdo që këtu kemi të bëjmë me një qëndrim të njëanshëm të diktuar nga frika e humbjes së zgjedhjeve.

I kemi kërkuar qartë dhe prerë përse ka frikë PS që t’i drejtohet OSBE-ODIHR, e rëndë që drejtuesja formale ndalon këshillin Politik për ‘t’iu drejtuar OSBE-së, u provua sot që nuk iu intereson që shqiptarët të votojnë atë që dua me lista të hapura dhe atë parti që dua, u kanë hequr shqiptarëve 2 mundësi, të votojnë kandidatin që duan dhe partinë. Nuk kërkojmë asgjë, vetëm standarte të larta zgjedhore, PS kërkon rregulla që të favorizojë vetëveten. 5 qershori prishi skenarin për të pasur një 30 qershor të dytë”, tha Vasili.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...