E shtunë, 31 Korrik, 2021
25.5 C
Tirana

Trondit Boris Johnson: Mësohuni me faktin se do humbisni të dashurit tuaj

Koronavirusi ka alarmuar anembanë botën. Po teksa klasa politike mundohet të qetësojë qytetarët, madje duke u kujdesur që të ruajnë qetësinë, kryeministri britanik Boris Johnson ka bërë krejt të kundërtën.

Ai ka paralajmëruar qytetarët që të bëhen të fortë, pasi virusi vdekjeprurës, me gjasë mund të shuaj një pjesë të madhe të popullsisë.

“Shumë familje do të humbasin të dashurit e tyre, dhe nuk do jenë në gjendje të bëjnë asgjë. Britania po ndahet nga pjesa tjetër e Europës”. Ndërsa qeveritë në kontinentin e vjetër po marrin masa gjithnjë e më drastike, Londra duket se me fjalët e Johnson po ‘lan duart’ përballë emergjencës së infeksionit nga koronavirusi.

Ai pranoi se vendi po përballet me emergjencën e koronavirusit, teksa në vend numri i të infektuarve tashmë mund të ketë arritur në një mijë. Por Johnson këmbënguli se marrja e masave “drakoniane” nuk do të ndryshonte asgjë, dhe madje mund të ishin kundërproduktive.

Metrotë, aeroportet, dhe rrugët kryesore të qyteteve janë thuajse totalisht të zbrazura.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...