E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Treni i gjeneratës së re, kushton 91 mln dollarë dhe kap shpejtësinë 360km/h (Video)

Lexo edhe ...

Mbi 2 mijë viktima në Francë, Macron hedh idenë e një borxhi të përbashkët

Në Francë numri i viktimave nga koronavirusi i ka kaluar 2 mijë. Nga të dhënat e 24 orëve të fundit rezulton se kanë humbur jetën...

Nuk bën më pjesë në planet e Simeones,Roma gati të përfitojë

Kampionati është ndalur për shkak të emergjencës së Coronavirus, por zërat e merkatos kanë kohe që kanë filluar. Aq shumë sa që Mundo Deportivo...

Ndërron jetë nga koronavirusi Princeshë Maria Teresa

Ditën e sotme oborri mbretëror i Spanjës është tronditur pasi Princesha Maria Teresa ka ndërruar jetë pas konfirmimit të saj si e prekur nga...

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

“Shinkasen” do të jetë treni i gjeneratës së re i cili është testuar me sukses në Japoni. Ai parashikohet që të vendosë një rekord të ri sa i përket shpejtësisë së trenave që ecin në shina.

Gjatë testimi të prototipit ai arriti shpejtësinë 320km/h. Kompania East Japan Railway ka vendosur ta quajë ALFA-X dhe thotë se kur ai të jetë gati për tregun do të kapë shpejtësinë 360km/h.

Ky lloj treni ka një kosto prej 91 milionë dollarësh dhe pritet të jetë në përdorim për udhëtarët pas dhjetë vjetësh.

Japonia njihet si pioniere në fushën e prodhimit të trenave të shpejtësisë së lartë dhe korrektesën në oraret e trenave.

Me ALFA-X tashmë ata prezantojnë një inovacion për trenat që ecin në shina pas zhvillimit që kanë marrë kohet e fundit trenat magnetik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Mbi 2 mijë viktima në Francë, Macron hedh idenë e një borxhi të përbashkët

Në Francë numri i viktimave nga koronavirusi i ka kaluar 2 mijë. Nga të dhënat e 24 orëve të fundit rezulton se kanë humbur jetën...

Nuk bën më pjesë në planet e Simeones,Roma gati të përfitojë

Kampionati është ndalur për shkak të emergjencës së Coronavirus, por zërat e merkatos kanë kohe që kanë filluar. Aq shumë sa që Mundo Deportivo...

Ndërron jetë nga koronavirusi Princeshë Maria Teresa

Ditën e sotme oborri mbretëror i Spanjës është tronditur pasi Princesha Maria Teresa ka ndërruar jetë pas konfirmimit të saj si e prekur nga...

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT