E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Trafikantët shqiptarë në Maqedoninë e Veriut, “200 mijë euro” në thasë me drogë

Trafikantët shqiptarë nuk kanë të ndalur me transportimin e lëndëve narkotike. Një sasi e konsiderueshme lënde narkotike me vlerë 200 mijë euro është sekuestruar dje në Maqedoninë e Veriut, ndërsa posedohej nga tre trafikantët shqiptarë.

Lajmin e ka përcjellë Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut, ku njofton se kanë parandaluar një rast të transportit ndërkombëtar të drogës. Gjatë aksionit në fjalë, janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 65 kg drogë marijuanë. Kjo sasi droge, në treg kap vlerën e 200 mijë eurove. Në pranga kanë rënë shtetasit K.K. (25), M.F. (28) dhe F.B.(42), të gjithë shtetas të Republikës së Shqipërisë. Të njëjtat burime zyrtare shtojnë se droga ka pasur për destinacion përfundimtar Greqinë. Autoritetet njoftojnë se në dy mjete gjendeshin thasët me marijuanë, të paketuara në 44 pako.

“Gjegjësisht, dje në mëngjes, në rrugën rajonale nga Trpejca në Stenje, përmes Parkut Kombëtar Galiçica u ndaluan dy automjete udhëtarësh, tipi “Mercedes”, me targa shqiptare, të cilat morën pjesë në transportin e drogës. Gjatë kontrollit të automjeteve, njëra prej të cilave drejtohej nga K.K., ku si bashkë-drejtues ishte M.F., dhe në makinën e dyta që po drejtohej nga F.B., u gjetën dhe konfiskuan 3 thasë të mëdhenj me marijuanë, të paketuara në 44 pako”, njoftojnë nga MPB.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Me mbi 1 ton drogë/ Hoxha zbulon kush është shqiptari që u arrestua në Itali

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...