E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Topi për zgjedhjen e presidentit: Nano nuk i shërben një klime konsensuale (Video Arkiv)

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Bamir Topi, një nga figurat kryesore politike në Shqipëri, ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” më 16 Maj të vitit 2002, kohë kur ishte nënkryetar i Partisë Demokratike dhe kryetar i Grupit Parlamentar të kësaj partie.

Gjatë intervistës përballë gazetarit Blendi Fevziu, Bamir Topi foli lidhur me problemin më kompleks të asaj periudhe në politikë që kishte të bënte me zgjedhjen e Presidentit. Sipas tij, skena politike ishte e polarizuar dhe po shkonte drejt një kaosi total. Ai gjithashtu u shpreh se kandidatura e Nanos nuk i shërbente një klime konsensuale.

“Unë mendoj se problemi i Presidentit është disi kompleks dhe nuk ka lindur këto ditë. Është një problem i hershëm dhe mendoj se jemi në fazën e deklaratave politike dhe akoma nuk ka një pozicion zyrtar të institucionalizuar. Ka disa arsye për ta parë në retrospektivën e afërt. Problemi i Presidentit lindi që në periudhën parazgjedhore ku në mënyrë të dukshme u vunë re simptomat e një përgatitje të numrit 84 të votave të mazhorancës, gjë që u manifestua haptazi me manipulimin e zgjedhjeve në tërësi, por sidomos me manipulimin gati-gati matematikor të zonës 60-të, që presupozonte numrin 84. Ky është në prelud i një situate të paracaktuar që në zgjedhjet e 24 Qershorit. Situata tani është bërë disi më e agravuar, pasi nuk është më ajo situatë në Partinë Socialiste, aty ka një krizë që demonstrohet me daljen në skenë të disa individëve që kanë grupe të caktuara pas. Kanë konflikt interesash lidhur me pozicionet nëpër institucione. Por do të thosha që ka edhe një klimë politike të ndezur, gjë që demonstron se nuk realizohet kollaj ajo figurë konsensuale.

Në këtë klimë të polarizuar të shoqërisë shqiptare është e vështirë të dalësh në një figurë konsensuale. Nuk duhet menduar që në Shqipëri ka vetëm 2-3 individë që gëzojnë të drejtën për t’u katapultuar në pozicionin e kreut të shtetit. Unë mendoj se partitë e opozitës janë kompostuar mirë në këtë situatë të polarizuar në politikë dhe kanë qenë refleks i atyre që kanë reflektuar faktorët ndërkombëtarë. Skena politike është e polarizuar dhe po shkon drejt një kaosi total, ka humbur çdo lloj ekuilibri dhe vendosja e kandidaturës së zotit Nano në mënyrë absolute nuk i shërben një klime konsensuale. Besoj se zoti Nano i ka shanset e pakta për të kaluar në atë pozicion. As Presidenti aktual Mejdani nuk shikohet si figurë konsensuale”, tha Topi.

*Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së Televizionit Klan për vitet 1998-2012

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...