E diel, 5 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Topi është brenda portës së Ramës”, Salianji zbulon kush po bën pazare

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Ish-deputeti i PD, Ervin Salianji, e cilëson Reformën Zgjedhore si një cirk të organizuar nga kryeministri Rama. I ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24″, ai hodhi akuza të rënda duke thënë se opozita parlamentare nuk përfaqëson asgjë tjetër vetëm mazhorancën dhe është një zgjatim i saj. Prandaj Rama, sipas tij, po ‘negocion’ me veten për të mos arritur dakordësinë.

“Po më duket që ka një dhe duket që ka një cirk. Shikoja sot që gjithë propozimet që ka pasur PS për mos pasur koalicione, për gjasme sistem, apo ajo që quhet opozitë parlamentare, tani futet sikur është një shqetësim i atyre që janë zgjatim i mazhorancës. Përveç 2-3 nuk kanë background politik. Janë të pavotuar. Është cirk nga mazhoranca për mos shkuar në dakordësimin e arritur. Është dakordësi për të mos lejuar çunat problematikë të Gjiknurit të sillen rrotull qendrave të votimit. Reforma Zgjedhore nuk është e plotë.

Basha ka menduar për interes të qytetarëve dhe publik. Fitoi Shqipëria sa i përket çeljes së negociatave. Tani topi është brenda portës së Ramës. Ne kemi rrëzuar propagandën e Ramës edhe me kushtet e njëpasnjëshme Bundestagu. Pa u miratuar në Kuvend, opozita nuk ka fituar me këtë marrëveshje. Nuk do lejohet votimi në masë, manipulimi, mbushja e kutive. Nga ana tjetër është rrëzuar kapja e komisioneve nga Rama nëpërmjet administratës publike që është me militantë të PS. Imagjinoni që pa garantuar votën e lirë të shkohet në Lista të Hapura. Duhet garantuar vota më pas Lista të Hapura që kërkon dhe një votim elektronik që mos votohet partizançe, fshatçe etj. Kërkon më shumë kohë për implementim, më shumë se një diskutim me 3 veta. Duhet pyetur interesi publik dhe duhet një dakordësi jo me marrëveshje, por në referendum që qytetarët të zgjedhin vetë sistemi zgjedhor.

Lexo edhe :   PD thirrje Ruçit: Parlamenti të miratojë Kodin e ri Zgjedhor në seancën radhës
Lexo edhe :   "Me gruan që më dha jetën", Rama poston foton e veçantë për ditëlindje

Sot diskutimi është të garantohet vota. Imagjinoni nëse do të arrihej marrëveshja për këtë dhe do të dështonte për implementim. Më e mira është zgjedhja nga populli nëse do lista të hapura, të mbyllura etj.

Duke qenë se është ky sistem zgjedhor, PD ka filluar ose fillon një proces brenda këtij muaji dhe fillimisht në vjeshtë tek qytetarët. Më pas për të shkuar tek të gjitha grupet e interesit për t’i nxjerrë shumë kohë më përpara se zgjedhjet e ardhshme. Është futur me propozim të Bashës. Anëtarësia e PD do të përzgjedhë me votë transparente, dhe do testohet gjithësecili prej nesh që ka pasur pozicione të larta për të parë nëse është bërë apo jo puna siç duhet. Kjo e demokratizon partinë dhe duhet parë nëse do ndiqet nga partitë e tjera. Deri në fillim të vjeshtës kemi përmbyllur konsultimet për kandidatët për deputetë.

Janë deputetë që kontrollohen nga Rama. Vijnë nga listat tona, por janë të pavotuar. Unë kam qenë në Korçë kandidat dhe qytetarët zgjodhën deri tek 4, të tjerët nuk na i pranuan, pra nuk i bindën. Ne kishim 11 kandidatë dhe paraqitesh për të marrë maksimumin. Këta deputetë nuk kanë përfaqësi dhe edhe vetë tregojnë që nuk janë në terezi”, tha Salianji.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...

VIDEO/ Po ecte me shpejtësi 236 km/h, policia ndalon Lamborghini-n

Ditën e sotme, policia ka ndaluar një Lamborghini, drejtuesi i së cilës është konstatuar duke drejtuar mjetin me shpejtësi tej normave të lejuara. Përkatësisht, shpejtësia...

Pandemia/ Ndahet nga jeta sportisti 38-vjeçar

Për shkak të infektimit me koronavirus, ka ndërruar jetë ish-karateisti 38-vjeçar, Flamur Shasha. Lajmin për vdekjen e Shashës e ka bërë të ditur Federata e...

Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Mjeku pneumolog Arjan Mezini gjatë një interviste në “News 24” komentoi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Ai iu përgjigj pyetjes se “pse të...