E diel, 17 Janar, 2021
-5 C
Tirana

Tomini: Pritet rëndim bilanci javët në vijim, rregullat u shkelën gjatë festave

Përfundimi i festave të fundvitit rikthen masat e tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Shefja e survejancës epidemiologjike, Eugena Tomini ka bërë me dije se nga nesër shqiptarët do të futen në karantinë në orën 22:00, duke iu rikthyer kështu orës shtrenguese që ishte në fuqi para festave.

Në një intervistë për A2CNN, Tomini tha se tashmë situata bëhet pak më komplekse pasi nisin aktivitetet edhe kopshtet, çerdhet e administratat.

Ndër të tjera, shefja e survejancës epidemiologjike shtoi se bilanci i të infektuarve dhe viktimave do të vijë drejt rëndimit në dy-tre javët në vijim, për shkak të rregullave që janë shkelur gjatë festave të fundvitit.

Pavarësisht rekomandimeve te strukturave shëndetësore, grumbullime ka pasur dhe parashikimet shohin një trend në rritje të rasteve me COVID. Sidoqoftë, mbetemi në kuadrin e parashikimeve, për të vlerësuar situatë në mënyrë dinamike.”, tha Tomini.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...

Letra e Ambasadës Franceze për Ramën, shpërthen Basha

Kryedemokrati Basha ka shigjetuar kryeministrin Edi Rama, pas sulmeve që ky i fundit i ka bërë Bashkimit Evropian rreth procesit të vaksinimit. Basha shprehet se...

Kosova po e bën Vettingun, po ne

Nga: Mentor Kikia Para pak javësh shkruajta një për një hipotezë, apo një “skenar konspirativ”, që kishte të bënte me Vettingun politik në Kosovë. Sot...