Tomini: Pritet rëndim bilanci javët në vijim, rregullat u shkelën gjatë festave

Përfundimi i festave të fundvitit rikthen masat e tjera kufizuese për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Shefja e survejancës epidemiologjike, Eugena Tomini ka bërë me dije se nga nesër shqiptarët do të futen në karantinë në orën 22:00, duke iu rikthyer kështu orës shtrenguese që ishte në fuqi para festave.

Në një intervistë për A2CNN, Tomini tha se tashmë situata bëhet pak më komplekse pasi nisin aktivitetet edhe kopshtet, çerdhet e administratat.

Ndër të tjera, shefja e survejancës epidemiologjike shtoi se bilanci i të infektuarve dhe viktimave do të vijë drejt rëndimit në dy-tre javët në vijim, për shkak të rregullave që janë shkelur gjatë festave të fundvitit.

Pavarësisht rekomandimeve te strukturave shëndetësore, grumbullime ka pasur dhe parashikimet shohin një trend në rritje të rasteve me COVID. Sidoqoftë, mbetemi në kuadrin e parashikimeve, për të vlerësuar situatë në mënyrë dinamike.”, tha Tomini.