E enjte, 5 Gusht, 2021
29.5 C
Tirana

Tjetër rrugë me kocension, pas ndërtimit parashikohet edhe taksa për automjetet

Pas koncensionit të parë që u dha për Rrugën e Kombit, qeveria ka hapur tenderin për të dhënë një tjetër rrugë me qira. Qeveria i ka bërë thirrje të gjitha kompanive private që të marrë me koncension rrugën Thumanë – Vorë.

Ky është një aks më i shkurtër por qeveria mendon se mirëmbajtjen dhe shfrytëzimin do ta bëjë më mirë privati.

Për këtë koncesion ka edhe një propozim të pa kërkuar nga një kompani e njohur private në sektorin e ndërtimit.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e ka shpallur tenderin më datë 18-04-2018 dhe ky tender mbyllet mw datw 11-06-2018. Ku koncension jepet plotë për 13 vite.

Në portalin që merret me monitorimin e të dhënave qeveritare dhe publike Open Procurement Albania.Nëse ndonjë nga Vora apo Thumana ka ndonjë gjë për të protestuar, të protestojë tani përpara se të lidhet kontrata e të paguajmë kostot e dëmit kontraktor privatit si për rastin e koncesionit në Morin.

Është momenti që shqiptaret të informohen drejtë rreth asaj që po ndodh me rrugët e Shqipërisë. Kush ka për të reaguar duhet ta bëjë sa më parë që pas këtij publikimi. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha bën lëvizjen e papritur pas ultimatumit të Yuri Kim

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka shtuar presionin, e ndërsa SHBA në shtator pret pensionimin e Berishës si dhe të hidhen themelet e...

Kishin kthyer shtëpinë në laborator dro*e, dy në pranga

Dy shtetas 32 dhe 33-vjeç janë vënë në pranga në sajë të operacionit të koduar "Baza", pasi në bashkëpunim me njëri-tjetrin kishin marë me...

“Pasaporta e vaksinës”, një “teori konspirative” që po bëhet realitet

Një ditë më parë është konfirmuar zyrtarisht se New Yorku do të lejojë vetëm të vaksinuarit në bare, palestra e aktivitete argëtuese. Lajmi është...

Llogari bankare për të pastruar paratë, si e zbuloi FBI-ja 74-vjeçaren

S’janë të paktat rastet kur shtetasit e huaj strehohen në Shqipëri për t’iu shmangur drejtësisë në vendet ku janë rezident. Shtetasja amerikano-kanadeze, Lyda Harris,...

“Për lexim gjatë gushtit”

Nga: Skënder Minxhozi Ka qenë një kohë kur nxënësve ju jepej, gjatë pushimeve verore, një listë me libra për t’i lexuar. Atij brezi që e...