E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Thyen herësin/ 17 emrat që kapërcyen pragun, tre përfituan

Tre emra kanë përfituar nga thyerja e herësit në zgjedhjet e 25 Prillit, por ata nuk janë të vetmit emra që e kaluan numrin e votave për të përfituar, edhe nëse do të ishin poshtë “vijës fituese me vota e partisë”.

Ajo që ra në sy ishte numri i madh i votave nga Taulant Balla, që mori mbi 20 mijë vota në Qarkun e Elbasanit, një qark ky ku edhe PD pati ndër kontestimet më të ashpra për blerje votash.

Ndërkohë, kryeminsitri Rama e ka thyer herësin në të dy qytetet ku kandidoi, edhe në Durrës edhe në Vlorë. Madje, në Durrës ai e ka thyer me rreth 4 mijë e 500 vota më shumë se sa në Vlorë.

Lista me emrat dhe votat përkatëse:

 1. TAULANT BALLA           PS           21,604
 2. FATMIR XHAFAJ           PS           16,693
 3. LULZIM BASHA            PD-AN     16,073
 4. EDI RAMA                   PS          15,871 (Durrës)
 5. ORNALDO RAKIPI        PS            15,658
 6. ERION BRAÇE             PS             15,622
 7. BELINDA BALLUKU      PS           15,345
 8. AGRON SHEHAJ           PD-AN      13,780
 9. ETJEN XHAFAJ             PS           12,764
 10. BLENDI KLOSI            PS           12,339
 11. BLEDAR ÇUÇI             PS           11,932
 12. BELIND KËLLIÇI         PD-AN     11,577
 13. SAIMIR HASALLA       PS              11,518
 14. NIKO PELESHI            PS           11,479
 15. EDI RAMA                 PS              11,412 (Vlorë)
 16. ARBEN AHMETAJ        PS                11,274
 17. LUÇIANO BOÇI          PD-AN       10,930
 18. GRAMOZ RUÇI           PS             10,292
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...