E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Turqia ndalon qytetarët që të filmojnë policinë gjatë protestave

Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë së Turqisë lëshoi ​​të Premten një direktivë që ndalon të gjitha regjistrimet audio-vizuale të qytetarëve në protesta.

“Këto lloj regjistrimesh audio-vizuale i pengojnë ata [policinë] të përmbushin detyrat e tyre dhe nuk duhet të lejohen; ata duhet të parandalojnë ata që marrin regjistrime të një proteste ose veprimi“, thuhej në direktivë.

Veprimet ligjore do të ndërmerren kundër çdo qytetari që regjistron policinë në ndonjë ngjarje shoqërore, shkruan Balkan Insight.

Policia pretendon se regjistrimet audio-vizuale të oficerëve ndërsa ata janë duke përmbushur detyrat e tyre gjatë ngjarjeve shoqërore shkelin privatësinë e tyre dhe zbulojnë identitetin e tyre.

Grupet e të drejtave dënuan direktivën e re si censurë të qartë. Dega në Stamboll e Shoqatës së Avokatëve Progresivë, CHD tha se u prezantua qartë për të garantuar anonimitetin e policisë përpara çdo incidenti në 1 maj, Ditën Ndërkombëtare të Punës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Trafikantët e koka*nës përplasin policinë tek "Ura Dajlanit"

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...

SHBA/ Sulmuesi realizon euro gol nga mesfusha (Video)

Në ndeshjen midis Karolinës së Veriut me Riçmond Kikers e përfunduar me rezultatin 4-0 për skuadrën vendase, është realizuar një supergol nga gjysmëfusha. Sulmuesi Robert...

A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?

“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen...