E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Thaçi: S’do lejojmë që procesi të zbresë në nivel teknik

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, presidenti Hashim Thaçi ka thënë se nuk do të lejohet që procesi i dialogut të zbres në nivel teknik. Për Thaçin, me rëndësi është që bashkëpunimi i institucioneve të jetë efektiv.

“Në këtë kuadër ishte edhe takimi me kryeministrin Hoti. Është jetik që të ndodhë ky bashkëpunim mes institucioneve. Diskutuam për çështjen se si ta kalojmë sa më mirë, sa më lehtë e sa më shpejtë gjendjen me COVID-19”, ka thënë Thaçi.

Po kështu është diskutuar edhe për çështje që kanë të bëjnë me zhvillimin ekonomik, por edhe për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

“E kam mirëpritur emërimin e Skënder Hysenit. Është me interes që të ndodhë ky dialog, sepse vetëm me dialog, takime dhe fqinjësi të mirë, Kosova mund të lëviz drejt perspektivës evropiane. Por në të njëjtën kohë duhet të ruajmë identitetin tonë. Në asnjë rrethanë të mos lejojmë që ky proces të zbres në një nivel teknik”, ka theksuar presidenti Thaçi.

Sipas tij, duhet të ndodhë njohja reciproke, respektimi i plotë i integritetit territorial e pastaj edhe zgjidhja e çështjeve të tjera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...