E shtunë, 4 Korrik, 2020
34 C
Tirana

“Thaçi nuk do të jetë më faktor, ishte goditje për amerikanët”, analisti zbulon prapaskenat

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Kur do hapet transporti urban? Mazniku tregon çfarë pritet të ndodhë nga e hëna

Ndonëse u tha se do të fillonte shërbimi urban, një gjë e tillë nuk ndodhi. Punonjësit e Transportit Publik në Tiranë kanë protestuar sot...

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

Prokuroria e Hagës ka ngritur një sërë akuzash për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK, Kadri Veselin, duke i akuzuar për krime lufte.

Lidhur me këtë situatë, analisti dhe politologu nga Kosova, Ramush Tahiri, tha se dialogu Kosovë-Serbi është ndërprerë, dhe nuk mund të ripërsëritet të paktën për një vit.

Në një intervistë për “Abc News”, Tahiri u shpreh se ky është një shans i humbur. “Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është ndërprerë. Ky dialog nuk mund të ripërtërihet së paku për një vit. Është një shans i humbur dhe është një befasi për të gjithë, sepse në këtë moment nuk kishte nevojë të publikoje akt-akuza”, deklaroi ai.

Më tej, analisti shtoi se tashmë është fakt që Hashim Thaçi nuk do të jetë më faktor në këto bisedime. Siç thotë ai, kjo është goditje për iniciativën amerikane, por edhe për atë franceze.

“Bisedimet janë ndërprerë, dhe është fakt që presidenti Hashim Thaçi nuk do të jetë faktor. Është goditje për iniciativën amerikane, por edhe për atë franceze. Kosovarët nuk do të mund të shkojnë në takimin me Macron”, u shpreh ai.

Lexo edhe :   "Turp për BE-në që mban peng Kosovën", Rama ashpërson tonet (VIDEO)

Më herët, shefi i kabinetit të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe këshilltari i tij kryesor, Bekim Çollaku, tha se historia e Kosovës nuk mund të ndryshohet nga “lapsi i një gjykate ndërkombëtare, të motivuar politikisht”.

Ai i bëri këto komente në Twitter, pasi Zyra e Prokurorit të Specializuar, me seli në Hagë, e njoftoi publikun se më 24 prill ka paraqitur në Dhomat e Specializuara një aktakuzë për shqyrtim, e cila e ngarkon presidentin e Kosovës, Thaçi, ish-kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli, dhe të tjerë me krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Zëri i Amerikës: Në Shqipëri vazhdojnë të thellohen pasojat tragjike të epidemisë

Në Shqipëri vazhdojnë të thellohen pasojat tragjike të epidemisë Covid-19. Dy zonja nga Tirana, njëra 67 vjeçare dhe tjetra 73 vjeçare, humbën jetën në...

Vajzën e veshin me të bardha, përcillen për në banesën e fundit nënë e bijë që u vetëflijuan

Zhaneta dhe Anisa Josifi, përkatësisht 56 dhe 30 vjeçe janë përcjellë për në banesën e fundit nga miq dhe të afërm të tyre. Nënë...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Nga e hëna nis transporti publik, qytetarët duhet të zbatojnë rregullat strikte

Shoqata e Transportit merr vendimin final, për të nisur me shërbimin ndaj qytetarëve. Pas shumë muajve pritje, duke nisur nga e hëna qytetarët do...