E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

VIDEO/Tërmeti shkund këtë shtet, 20 të vdekur. Shemben mbi 100 shtëpi

Të paktën 20 persona janë vrarë, pasi një tërmet goditi provincën Balochistan të Pakistanit, thanë zyrtarët për BBC.

Autoritetet deklarojnë se numri i të vdekurve mund të rritet, dhe se shumë njerëz u vranë kur u shemb struktura. Shumë nga të vdekurit ishin gra dhe fëmijë, tha agjencia e lajmeve Reuters.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan tha se ishte një tërmet me magnitudë 5.9, që goditi në një thellësi të cekët prej 9 km. Tërmetet e cekëta mund të shkaktojnë më shumë dëme.

Operacionet e shpëtimit janë ende në proces. Zyrtarët lokalë i thanë BBC Urdu se të paktën 150 të tjerë mendohet se janë plagosur, dhe disa prej tyre u dërguan me urgjencë në spital në gjendje kritike.

Më shumë se 100 shtëpi me baltë janë shembur, dhe një numër i madh ndërtesash janë dëmtuar, duke lënë qindra njerëz të pastrehë, tha një zyrtar për agjencinë.

Harnai, e cila ndodhet në lindje të Quetta, ka një numër të madh minierash qymyri të cilat mund të shemben gjatë tërmeteve. Ministri i Brendshëm i Balochistanit, Mir Ziaullah Langu tha për BBC se shërbimet e urgjencës ishin dërguar në zonë.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...