E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Tërmeti në Floq, Rama: Do përdorim paratë e fushatës për të rindërtuar shtëpitë

Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm ishte në një takim me banorët e njësisë numër 10 në Tiranë. Në këtë takim të pranishëm ishin edhe kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe ish-ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Rama foli edhe për situatën pas tërmeteve në Floq të Korçës, ku u shpreh se shtëpitë e prishura do të rindërtohen dhe për këtë do të përdoret edhe një pjesë e fondeve të fushatës. Po ashtu theksoi se do të bëhet një fond solidariteti të çdo bashkie, ku çdo bashki do të marrë përsipër ndërtimin e një shtëpie.

“Do bëjmë një fond solidariteti të çdo bashkie, çdo bashki do marri përsipër një shtëpi. Një pjesë të fondeve të fushatës do t’i fusim aty dhe si SS të japim ca kontribute, pastaj dhe diçka nga buxheti dhe do ta bëjmë se ishin dëmtuar shumë. Të paktën nga shtatori ata të futen në shtëpi se ngaqë është lart atje dhe është ftohtë”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...