E diel, 25 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Tërmeti/ “Fluturojnë” qiratë, banorët nuk gjejnë qetësi nga hajdutët

Sot u bë një muaj nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit, duke lënë 51 të vdekur e qindra të plagosur. Tërmeti me magnitudë 6.4 i shkallës Rihter shkatërroi shumë banesa, më të shumtat në Durrës e Thumanë, por edhe në Tiranë, Krujë, Shijak etj.

Tërmeti/ Bashkia Durrës miraton buxhetin

Bashkia e Durrësit ka miratuar buxhetin e vitit 2020. Një pjesë e parave do të shkojnë për godinat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Nga 2.9 miliardë lekë, 1.2 miliardë lekë ose 42% e buxhetit të Bashkisë do të shkojë për pagat dhe sigurimet e punonjësve të administratës lokale. 793 milion lekë nga buxheti i Bashkisë Durrës për vitin 2020 do të shkojnë për riparimin e godinave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, ose 50% e investimeve të parashikuara për vitin e ardhshëm. Këshilltarët e majtë votuan të vetëm dhe pa kontenstime buxhetin e vitit të ardhshëm për Bashkinë e madhe të Durrësit, pjesë përbërëse e së cilës janë 6 njësi administrative.

Rriten kërkesat dhe çmimet e qirave në Durrës

Aktualisht po ndodh një rritje artificiale e qirave në Durrës. Pas tërmetit të 26 nëntorit, ka pasur një kërkesë të shtuar për shtëpi me qira. Tërmeti është shoqëruar me frikë dhe panik tek qytetarët, të cilët kërkojnë patjetër që të vendosen në shtëpi private apo në kate të ulëta. Por nuk kanë munguar as kërkesat për të blerë shtëpi private.

Kërkesa e lartë për shtëpi me qira nga familjet që kanë përfituar apo janë në pritje të bonusit të qirasë po përballet me një ofertë shumë të ulët, që ka çuar dhe në ngritjen e vlerës së qirave të apartamenteve. Agjencitë imobilare në Durrës thonë se çmimet kanë pësuar një rritje nga 50-150 euro më shumë se më parë, për shkak të nevojës së tregut për shtëpi të padëmtuara, me qëndrueshmëri sizmike.

Tërmeti/ Policia në ndjekje të hajdutëve

Qytetarët të cilët kanë braktisur shtëpitë pas tërmetit, janë të shqetësuar nga hajdutët. Shumë familje janë detyruar të largohen nga banesat e tyre, duke lënë të gjitha orenditë shtëpiake brenda. Kjo ka bërë që hajdutët të gjejnë terrenin për të vjedhur.

Lexo edhe :   Heronjtë e defaktorizimit dhe të varfërimit të shqiptarëve!

“Drejtoria Vendore e Policisë Durrës, në kuadër të planit të masave për garantimin e rendit e sigurisë, si dhe parandalimin e vjedhjes së pronës, ka shtuar masat e kontrollit dhe të prezencës së policisë në territor, në të gjitha ato zona, ku banesat janë braktisur nga banorët si pasojë e tërmetit.

Si rezultat i kontrolleve të shtuara, nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës u arrestua në flagrancë shtetasi L. T., 42 vjeç, banues në Durrës, pasi u kap në flagrancë duke vjedhur në një pallat në lagjen nr. 17, Durrës. Në Krujë, pas informacionit të marrë në rrugë operative se dy të rinj nga Shkodra, të cilët ishin duke qarkulluar me një automjet do kryenin vjedhje në zonën e Krujës, shërbimet e policisë kanë bërë bllokimin e automjetit dhe të dy të rinjve që ndodheshin në të.

Lexo edhe :   Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza: Duhet rikonstruktuar

Nga kontrolli i ushtruar në brendësi të automjetit, policia gjeti dhe sekuestroi mjete që shërbenin për hapjen e dyerve të banesave dhe të automjeteve, doreza e pajisje të tjera që do shërbenin për të realizuar vjedhjet. Në përfundim të veprimeve të para, u bë arrestimi në flagrancë i drejtuesit të automjetit, shtetasit E. R., 25 vjeç, banues në lagjen Dobrac, Shkodër, i dënuar më parë dhe i pasagjerit shtetasit N. P., 23 vjeç, banues në Shkodër. Materialet në ngarkim të shtetasve të mësipërm do t’i kalojnë Prokurorisë, për veprat penale “Vjedhja” dhe “Sigurimi i mjeteve për vjedhje”, në bashkëpunim.

Tërmeti, fjala që shqiptarët kërkojnë më shumë në Google

Motori i kërkimit Google në fund të vitit publikon një listë me gjërat më të kërkuara nga njerëzit përgjatë 12 muajve, duke përfshirë shumë kategori që nga ngjarjet më të bujshme, këngëtarët, muzika, filmat e suksesshëm, etj.

Sipas Google, shqiptarët kanë kërkuar më shumë për dukurinë natyrore të tërmetit dhe historikun e tij. Platforma gjigante e kërkimit ka publikuar raportin më të fundit për 2019, dhe ndër ngjarjet për të cilat njerëzit kanë kërkuar më shumë informacion janë Uragani Dorian, zjarri që ra në Katedralen Notre Dame në Paris.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...