E hënë, 2 Gusht, 2021
26.5 C
Tirana

Teatri/Organizata të Shoqërisë Civile letër Metës: Mos e dekretoni ligjin!

Ndërsa Kuvendi votoi me 75 vota pro të deputetëve të mazhorancës për shembjen e Teatrit Kombëtar, disa organizata të Shoqërisë Civile i kanë kërkuar presidentit të Republikës, Ilir Meta që mos e dekretojë ligjin për teatrin, duke i kërkuar takim kreut të shtetit. Në një letër drejtuar Metës, ata janë përpjekur të argumentojnë arsyet pse ata mendojnë se ky ligj nuk duhet të marrë firmën e presidentit.

Përfaqësues nga shoqëria civile evidentojnë se ligji i miratuar me votat e mazhorancës shkon kundër parimeve kushtetuese dhe morale. Ata argumentojnë se godina e teatrit kombëtar si një objekt gati 1 shekullor i ka mbijetuar luftërave botërore, çka e bën atë një përfaqësues të drejtpërdrejtë të trashëgimisë kulturore dhe kombëtare.

Sipas tyre ligji shkel parimin kushtetues të barazisë para ligjit si dhe me këtë ligj shkelet parimi i sanksionuar në nenin 4 pika 1 e Kushtetutës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

Demian Smith do të jetë zv/ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Lajmin e ka përcjellë Ambasada, ku zbulon ndër të tjera...

Shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Cov*d-19

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë lajmin e shumëpritur, se shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Covid-19. Këtë ai e ka konkretizuar përmes fakteve,...

Ti thua se Berisha është problem? Jo, nuk është!

Nga: Frrok Çupi Se si te vjen, thuajse si poshtërim, të merresh tani me Sali Berishën. Ai shkoi, ça të bësh më! Do të thuash...

U tha se ndërroi jetë, 40-vjeçarja është jashtë rrezikut bashkë me të birin

Gjatë ditës së sotme, qarkulloi një lajm i pavërtetë mbi vdekjen e gruas 40-vjeçare, ku pretendohej se nuk ia doli dot mbanë pas shpërthimit...

“Përvëlohet” Greqia/ “Shteti në këmbë”, autoritetet në alarm për energjinë  

Në Greqi, temperaturat kanë tejkaluar 55 gradë celsius. Ndodhur në këto kushte, qytetarët po kosnumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët, e për të...