E martë, 26 Maj, 2020
16 C
Tirana

“Të të vijë turp. Ti më merr të keqen mua”, Ramës nuk i del e keqja me gazetarët

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Në emisionin “Opinion”, kryeministri Edi Rama iu përgjigj kritikëve që arsyetojnë pse ka vonuar lufta frontale e shpallur tashmë me paketën “Anti-KÇK”. Ai shprehu mbështetjen për këtë paketë, ndërsa tha se më herët shteti nuk e luftonte dot krimin, pasi në sistem kishte gjyqtarë dhe prokurorë që ishin të lidhur me krimin.

“Meqë qenka deri sa të vijë Vettingu, që të kapësh çfarë të kapësh. Jo. Shkon direkt para gjykatës, i akuzuar për tu dënuar me grup, sepse ke bashkëpunuar me krimin. Kjo u bë dje, sepse ndërhymë me ligj. Mund të arrestohet një gjykatës? 100%. Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka të drejtë të bëjë verifikimet. Me këtë masë kemi arritur, që mos guxoni të bëni veprime të tilla.

Çfarë kemi bërë ne, dhe pse nuk bëhej dje?

“Sot ka një emergjence për të çuar luftën kundër krimit në ekstrem. Ligji special nuk merret gjë tjetër veçse, je dënuar sepse ke vrarë. Ke shfytëzuar vajza. Ose je i akuzar për këto krime. Nuk je dënuar sepse gjykatat e kohës kanë qënë këto që kanë qenë. Jo ne, po ti. Jo shteti por ti, do provosh që kjo shishe është burim i punës e jo i shërbimit kriminal. Ne kemi një ligj të antimafias, është më i egër se ky. Politika ka të gjitha mëkatet e saj. Nuk janë të gjithë njësoj. Kjo është shpallja ndaj krimit të organizuar. Fakti që arrin shkallët dhe tek antimafia, nuk është arritur rezultati i duhur, kjo situatë alarmante. Ky ligj godet fuqinë financiare. Policia i merr e i çon në SPAK. Të gjithë ata që janë në listën e të dënuarve, do të shkojnë në këtë listë”.

Lexo edhe :   Meta i ‘përvishet’ Ramës: Unë punoj me letra, s’merrem me thashetheme
Lexo edhe :   Meta i ‘përvishet’ Ramës: Unë punoj me letra, s’merrem me thashetheme

Fevziu: Kush e hartoi listën e këtyre personave?

Rama: Është regjistër. Është fasha, është terrorizëm, krim i organizuar.

Blendi Fevziu: Nëse fitojnë në gjyqësorë, kjo i kthehet me fitimin e munguar?

Rama: Nuk duhet të mendojmë çdo paguajmë nga xhepi. Në këtë moment, ne kemi një rezervuar, një grup njerëzish që janë të dënuar. Policia nuk bën asgjë tjetër veçse merr nga regjistri dhe bën verifikimin e pronave të deklaruara dhe ja çon SPAK-ut. Ka një institucion ku ne kemi deklaruar pasuritë që quhet Inspektoriati i Lartë i Pasurisë.

Rama- Robert Rakipllarit: Të të vijë turp! I bën Niçja sondazhet, apo i bën populli? Ti nuk kupton atë që them unë.

Rama: Ti më merr të keqen mua. Ti nuk bën dot asnjë krahasim.

Rakipllari: Pse publiku nuk duhet ta paragjykojë këtë fushatë, dhe nuk do dështojë siç kanë dështuar operacionet e tjera.

Rama: Ju jeni jashtë gjithë binarëve të gazetarisë normale. Në cilat studio të botës i ke parë dhe të bëjnë kështu?

Rakipllari: Ke parë kryeministër që s’të lë të bësh pyetje?

Rama: A jeni në vete? Thjeshtë do vuash fitoret e PS.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“I shkelin syrin njëri-tjetrit”, Basha merr ‘goditjen’ e fortë nga aleati i tij

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në emisionin 'Repolitix', ka dalë kundër kryedemokratit Basha, duke thënë se nuk ka vullnet për...

Petro Koçi: Presidentin e kemi ‘çun problematik’

Zv. ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, në emisionin "Repolitix" në Report Tv,  është shprehur se PS-ja nuk është kundër ndryshimit të sistemit, por sipas...

Baton Haxhiu: Modeli i politikës së Metës është i vjetëruar

Analisti dhe gazetari Baton Haxhiu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” theksoi se modeli i politikës së Presidentit Ilir Meta është i vjetëruar. “Modeli...

Fole me Ramën për Teatrin? Ja çfarë thotë Kurti

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, është pyetur për Teatrin në një lidhje direkte në 'Syri Television'. Ai tha se e kishte përjetuar...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...
WhatsApp KONTAKTO TT