Kryesore

“Të të vijë turp. Ti më merr të keqen mua”, Ramës nuk i del e keqja me gazetarët


               Publikuar në : 22:36 - 13/02/20 M S

Në emisionin “Opinion”, kryeministri Edi Rama iu përgjigj kritikëve që arsyetojnë pse ka vonuar lufta frontale e shpallur tashmë me paketën “Anti-KÇK”. Ai shprehu mbështetjen për këtë paketë, ndërsa tha se më herët shteti nuk e luftonte dot krimin, pasi në sistem kishte gjyqtarë dhe prokurorë që ishin të lidhur me krimin.

“Meqë qenka deri sa të vijë Vettingu, që të kapësh çfarë të kapësh. Jo. Shkon direkt para gjykatës, i akuzuar për tu dënuar me grup, sepse ke bashkëpunuar me krimin. Kjo u bë dje, sepse ndërhymë me ligj. Mund të arrestohet një gjykatës? 100%. Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka të drejtë të bëjë verifikimet. Me këtë masë kemi arritur, që mos guxoni të bëni veprime të tilla.

Çfarë kemi bërë ne, dhe pse nuk bëhej dje?

“Sot ka një emergjence për të çuar luftën kundër krimit në ekstrem. Ligji special nuk merret gjë tjetër veçse, je dënuar sepse ke vrarë. Ke shfytëzuar vajza. Ose je i akuzar për këto krime. Nuk je dënuar sepse gjykatat e kohës kanë qënë këto që kanë qenë. Jo ne, po ti. Jo shteti por ti, do provosh që kjo shishe është burim i punës e jo i shërbimit kriminal. Ne kemi një ligj të antimafias, është më i egër se ky. Politika ka të gjitha mëkatet e saj. Nuk janë të gjithë njësoj. Kjo është shpallja ndaj krimit të organizuar. Fakti që arrin shkallët dhe tek antimafia, nuk është arritur rezultati i duhur, kjo situatë alarmante. Ky ligj godet fuqinë financiare. Policia i merr e i çon në SPAK. Të gjithë ata që janë në listën e të dënuarve, do të shkojnë në këtë listë”.

Fevziu: Kush e hartoi listën e këtyre personave?

Rama: Është regjistër. Është fasha, është terrorizëm, krim i organizuar.

Blendi Fevziu: Nëse fitojnë në gjyqësorë, kjo i kthehet me fitimin e munguar?

Rama: Nuk duhet të mendojmë çdo paguajmë nga xhepi. Në këtë moment, ne kemi një rezervuar, një grup njerëzish që janë të dënuar. Policia nuk bën asgjë tjetër veçse merr nga regjistri dhe bën verifikimin e pronave të deklaruara dhe ja çon SPAK-ut. Ka një institucion ku ne kemi deklaruar pasuritë që quhet Inspektoriati i Lartë i Pasurisë.

Rama- Robert Rakipllarit: Të të vijë turp! I bën Niçja sondazhet, apo i bën populli? Ti nuk kupton atë që them unë.

Rama: Ti më merr të keqen mua. Ti nuk bën dot asnjë krahasim.

Rakipllari: Pse publiku nuk duhet ta paragjykojë këtë fushatë, dhe nuk do dështojë siç kanë dështuar operacionet e tjera.

Rama: Ju jeni jashtë gjithë binarëve të gazetarisë normale. Në cilat studio të botës i ke parë dhe të bëjnë kështu?

Rakipllari: Ke parë kryeministër që s’të lë të bësh pyetje?

Rama: A jeni në vete? Thjeshtë do vuash fitoret e PS.

TIRANA TODAY


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT