E hënë, 25 Maj, 2020
14 C
Tirana

“Të të vijë turp. Ti më merr të keqen mua”, Ramës nuk i del e keqja me gazetarët

Më të lexuarat

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Grabitja e milionave/ Vëllai dhe i dashuri i spikeres ndoqën biznesmenin

Lidhur me grabitjen e një shume të majme parash në Tiranë, mësohet se dy grabitësit janë njerëzit e afërt të një ish-spikereje. Donald Hoxha...

“E ndoqa me vrap derisa u lodh”, flet i riu që ndali rrëmbimin e fëmijës në Korçë

Një ngjarje e rëndë u regjistrua mbrëmë në Korçë, teksa një vajzë 4-vjeçare është tentuar të rrëmbehet ndërsa ishte me nënën e saj. Ishin banorët...

Ekzekutohet para derës së shtëpisë, 25-vjeçari para 3 muajve kishte ardhur nga Belgjika

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Vlorë. Një i ri është ekzekutuar me kallashnikov, pranë shtëpisë së tij në zonën e “Ujit të...

Në emisionin “Opinion”, kryeministri Edi Rama iu përgjigj kritikëve që arsyetojnë pse ka vonuar lufta frontale e shpallur tashmë me paketën “Anti-KÇK”. Ai shprehu mbështetjen për këtë paketë, ndërsa tha se më herët shteti nuk e luftonte dot krimin, pasi në sistem kishte gjyqtarë dhe prokurorë që ishin të lidhur me krimin.

“Meqë qenka deri sa të vijë Vettingu, që të kapësh çfarë të kapësh. Jo. Shkon direkt para gjykatës, i akuzuar për tu dënuar me grup, sepse ke bashkëpunuar me krimin. Kjo u bë dje, sepse ndërhymë me ligj. Mund të arrestohet një gjykatës? 100%. Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka të drejtë të bëjë verifikimet. Me këtë masë kemi arritur, që mos guxoni të bëni veprime të tilla.

Çfarë kemi bërë ne, dhe pse nuk bëhej dje?

“Sot ka një emergjence për të çuar luftën kundër krimit në ekstrem. Ligji special nuk merret gjë tjetër veçse, je dënuar sepse ke vrarë. Ke shfytëzuar vajza. Ose je i akuzar për këto krime. Nuk je dënuar sepse gjykatat e kohës kanë qënë këto që kanë qenë. Jo ne, po ti. Jo shteti por ti, do provosh që kjo shishe është burim i punës e jo i shërbimit kriminal. Ne kemi një ligj të antimafias, është më i egër se ky. Politika ka të gjitha mëkatet e saj. Nuk janë të gjithë njësoj. Kjo është shpallja ndaj krimit të organizuar. Fakti që arrin shkallët dhe tek antimafia, nuk është arritur rezultati i duhur, kjo situatë alarmante. Ky ligj godet fuqinë financiare. Policia i merr e i çon në SPAK. Të gjithë ata që janë në listën e të dënuarve, do të shkojnë në këtë listë”.

Lexo edhe :   Meta me parti të re? Presidenti flet haptazi
Lexo edhe :   Meta me parti të re? Presidenti flet haptazi

Fevziu: Kush e hartoi listën e këtyre personave?

Rama: Është regjistër. Është fasha, është terrorizëm, krim i organizuar.

Blendi Fevziu: Nëse fitojnë në gjyqësorë, kjo i kthehet me fitimin e munguar?

Rama: Nuk duhet të mendojmë çdo paguajmë nga xhepi. Në këtë moment, ne kemi një rezervuar, një grup njerëzish që janë të dënuar. Policia nuk bën asgjë tjetër veçse merr nga regjistri dhe bën verifikimin e pronave të deklaruara dhe ja çon SPAK-ut. Ka një institucion ku ne kemi deklaruar pasuritë që quhet Inspektoriati i Lartë i Pasurisë.

Rama- Robert Rakipllarit: Të të vijë turp! I bën Niçja sondazhet, apo i bën populli? Ti nuk kupton atë që them unë.

Rama: Ti më merr të keqen mua. Ti nuk bën dot asnjë krahasim.

Rakipllari: Pse publiku nuk duhet ta paragjykojë këtë fushatë, dhe nuk do dështojë siç kanë dështuar operacionet e tjera.

Rama: Ju jeni jashtë gjithë binarëve të gazetarisë normale. Në cilat studio të botës i ke parë dhe të bëjnë kështu?

Rakipllari: Ke parë kryeministër që s’të lë të bësh pyetje?

Rama: A jeni në vete? Thjeshtë do vuash fitoret e PS.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i SHBA: Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Koronavirusi/ Një lajm i mirë vjen nga Kosova

Mbrëmjen e sotme një lajm i mirë ka ardhur nga Kosova lidhur me koronavirusin. Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit, nuk është regjistruar asnjë...

“Europa Nostra” për Teatrin: Le të shënojë kjo ngjarje fillimin e një zgjimi

Organizata “Europa Nostra” i ka dërguar ditën e sotme një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit. Në ditën e Bajramit, si një mbështetëse e kauzës...

Policia bllokoi liqenin me shirita, “rebelohen” qytetarët

Me urdhër të qeverisë, Tirana gjatë kësaj fundjave i është nënshtruar masave izoluese. Këtë të dielë të gjitha aktivitetet dhe bizneset janë mbajtur të mbyllura,...

Rama: Kjo do të jetë java e fundit e kufizimit

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se kjo do të jetë java e fundit e kufizimit të orareve. Në vijim, ai pohoi se fundjava do...
WhatsApp KONTAKTO TT